Wolontariat - sposób na rozciąganie czasu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Poświęcanie czasu innym ludziom może nasilić wrażenie, że mamy nad nim kontrolę. Wśród osób spędzających czas w różny sposób największe poczucie dostatku czasu mają ci, którzy "oddali" go innym - informują psychologowie w "Psychological Science".

W codziennej gonitwie i wśród obowiązków coraz więcej osób czuje nieustanny "głód czasu". Doba ma tylko 24 godziny, dlatego jesteśmy zmuszeni się zgodzić, że obiektywnej ilości czasu, jakim dysponujemy, nie można zwiększyć. Nowe badanie pokazuje jednak, że dzielenie się naszym ograniczonym czasem — czyli oddawanie go innym — może jednak nasilić wrażenie, że spokojnie nad czasem panujemy.

Naukowcy z University of Pennsylvania (UP), Yale School of Management i Harvard Business School przeprowadzili cztery różne eksperymenty i stwierdzili, iż subiektywne wrażenie, że dysponujemy wolnym czasem, można nasilić. Uczestnicy badania spędzali czas w różny sposób - trwonią go, poświęcając sobie samym, a nawet znienacka dostając nieco "wolnego". Jednak największe poczucie dostatku czasu mieli ci, którzy poświęcali go innym, np. w formie wolontariatu.

Jest tak dlatego, że oddawanie czasu zwiększa u ludzi poczucie wydajności i osobistych kompetencji czyli umiejętności pozwalających wykorzystać własny potencjał, wiedzę i doświadczenie. To z kolei powoduje "rozciągnięcie" czasu, jaki upływa w naszym subiektywnym odczuciu - tłumaczy główna autorka badania, psycholog Cassie Mogilner z Wharton School na UP.

Oddawanie swego czasu innym sprawia jednocześnie, że ludzie, nawet bardzo zajęci, chętniej deklarują podobne zaangażowanie w przyszłości - dodaje Mogilner.(PAP)

zan/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera