Ludzka mowa i ptasi śpiew – w lewej półkuli mózgu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zarówno ludzka mowa, jak i ptasi śpiew przetwarzane są w lewej półkuli mózgu. Najnowsze wyniki badań ptasiego śpiewu opublikowano na łamach tygodnika "PNAS".

Specyficzne obszary w lewej półkuli ludzkiego mózgu kontrolują przetwarzanie mowy. Okazuje się, że podobnie zorganizowany jest mózg ptaków śpiewających, którymi interesują się naukowcy po to, aby na prostszym modelu zrozumieć, jak mowa funkcjonuje w ludzkim mózgu.

Podobnie jak ludzie, ptaki śpiewające uczą się swoich wokaliz w dzieciństwie poprzez naśladowanie opiekunów.

Naukowcy porównali wzorzec aktywności neuronalnej młodych i dorosłych zeberek – niewielkich ptaszków hodowlanych, będących modelowym ptakiem, służącym naukowcom do badania ptasiego śpiewu.

Okazało się, że aktywne były dwa obszary mózgu. Pierwszy, zwany HVC, jest analogiczny do tzw. ośrodka Broki w ludzkim mózgu (od nazwiska jego odkrywcy – Paula Broki), odpowiedzialnego za tworzenie wypowiedzi. Drugi, zwany NCM, uważany jest za analogiczny do obszaru Wernicke\'go u ludzi, który m.in. odpowiada za rozpoznawanie wyrazów i zdań.

Lewostronna aktywacja HVC pojawiała się zarówno u młodych, jak i dorosłych zeberek, niezależnie czyjego śpiewu słuchały. Z kolei NCM aktywne było tylko, kiedy młode zeberki słuchały śpiewu ojca, kiedy zaś słuchały obcej sekwencji dźwięków – obszar ten pozostawał nieaktywny.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.04.2025 EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Sąd wstrzymał decyzję Trumpa o odebraniu Harvardowi prawa do przyjmowania studentów z zagranicy

  • 30.03.2025  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard pozwał administrację Trumpa za zakaz przyjmowania zagranicznych studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera