Płodne kobiety tańczą atrakcyjniej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Tańcząca lub chodzącą kobieta wygląda najatrakcyjniej, gdy jest płodna - informuje \'New Scientist".

Zespół Bernharda Finka z University of Goettingen (Niemcy) sfilmował 48 studentek w wieku od 19 do 33 lat idących w kierunku kamery oraz oddalających się od kamery, albo tańczących w takt piosenki Robbiego Williamsa. Każdą kobietę filmowano dwukrotnie - w najbardziej płodnym momencie cyklu oraz w czasie niepłodnym.

Nagrania video zostały tak przekształcone, że widać było jedynie kontur sylwetki każdej z kobiet - co pozwalało ocenić tylko jej ruchy.

Gotowe filmy zaprezentowano 200 studentom płci męskiej, którzy oceniali atrakcyjność kobiet w skali siedmiostopniowej. Jak się okazało, najbardziej płodne dostawały przeciętnie 2,88 punktu za taniec i 3,31 za chodzenie. W dni niepłodne było to odpowiednio 2,72 oraz 2,98.

Wcześniejsze badania, przeprowadzone w roku 2007 przez specjalistów z University of New Mexico (USA) wykazały, że lap dancers - czyli tancerki erotyczne wykonujące swój występ na kolanach widza - dostawały w dni płodne większe napiwki, choć nie wyjaśniono, jaki jest tego mechanizm.

Zdaniem Finka towarzysząca owulacji większa atrakcyjność ma związek z wyższym poziomem estrogenu, który wpływa na koordynację mięśni oraz ścięgna i więzadła - przez co ruchy stają się milsze dla oka.

Trudno na razie powiedzieć, czy zmiany dotyczące ruchów wyewoluowały, aby sygnalizować płodność, czy też to tylko produkt uboczny zmian fizjologicznych związanych z cyklem miesięcznym.

Rozpoznawanie płodnej fazy u kobiet ma znaczenie dla obu płci - mężczyźni mogą znajdować płodne partnerki lub strzec ich przed konkurentami, podczas gdy kobiety są w stanie zidentyfikować najbardziej atrakcyjne rywalki.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • 25.0.2024.  EPA/YAHYA ARHAB

    Naukowcy przedstawili nową teorię nt. powstania Księżyca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera