Poranny taniec Wenus i Jowisza

PAP/EPA © 2012 / WARREN CLARKE
PAP/EPA © 2012 / WARREN CLARKE

Pierwsze dwie dekady lipca, to czas, w którym Wenus i Jowisz zafundują nam niebieski spektakl, do którego wciągną także Aldebarana oraz Księżyc - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Obecnie, dwiema najjaśniejszymi planetami na naszym niebie są Jowisz i Wenus. Tak się składa, że w pierwszych dwóch dekadach lipca świecą one w tym samym rejonie nieba i widać je nad ranem, nisko nad północno-wschodnim horyzontem.

Jakby tego było mało, planety przebywają tuż obok najjaśniejszej gwiazdy z konstelacji Byka - Aldebarana i znajdującej się tuż obok gromady gwiazdowej o nazwie Hiady. W okolicach 15 lipca do całej tej grupy dołączy jeszcze wąski rogal Księżyca znajdującego się kilka dni przed nowiem.

Ponieważ ciał jest dużo, dostajemy całą listę ciekawych wydarzeń, których możemy oczekiwać w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Już 4 lipca, przez sam środek Hiad przedefiluje bardzo jasna Wenus. Trzy dni później, Aldebaran, Wenus i Jowisz ustawią się prawie w jednej lini, przy czym najdalsze obiekty z tej trójki będzie dzielił dystans tylko 6 stopni.

Do jeszcze bliższego spotkania dojdzie 9 lipca. Tego dnia Wenus i Aldebaran zbliżą się do siebie na odległość troszkę mniejszą niż 1 stopień.

Najwięcej wrażeń dostarczy nam dzień 15 lipca. Tego ranka, w najmniejszej odległości od siebie (niespełna 4 stopnie) znajdą się Wenus i Jowisz. Jakby tego było mało sam Jowisz zostanie zakryty przez tarczę Księżyca zbliżającego się do nowiu. Zakrycie to będzie widoczne z terenu naszego kraju.

Zjawisk do obserwacji jest więc dużo.

"Problemy są w zasadzie dwa. Po pierwsze, aby je zobaczyć trzeba zrywać się z łóżka przed świtem. Na obserwacjach warto być około godziny przed wschodem Słońca, czyli ok. godziny 3 - 3:30 rano. Po drugie, musimy mieć dobry widok na wschodni i północno-wschodni horyzont. Opisywane obiekty będą się bowiem znajdować tylko 10 stopni nad horyzontem. Trzecia, zupełnie osobna sprawa, to pogoda. Do obserwacji potrzebujemy bowiem bezchmurnego nieba" - mówi Olech.

Wszystkie obiekty, o których była mowa są bardzo jasne i dobrze lub doskonale widoczne gołym okiem. Nie potrzeba więc używać do obserwacji żadnych specjalistycznych instrumentów. Miłym dodatkiem może być jednak lornetka, która bardzo często pozwoli zobaczyć wszystkie ciała na raz w jednym polu widzenia.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ ula/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.06.2025. Na zdjęciu z 24 bm. Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Leszek Szymański

    POLSA: polski astronauta cztery razy połączy się na żywo z uczestnikami spotkań w czterech miastach

  • Fot. IGNIS/ SpaceX

    POLSA: polski astronauta kolejnego dnia na ISS pracował nad eksperymentami i promocją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera