Gigantyczne owady zagoszczą w centrum Poznania

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Pięciometrowy konik polny, biedronka ważąca 95 kilogramów, 3,5-metrowa larwa motyla - to niektóre z gigantycznych owadów, które będzie można oglądać w Parku Starego Browaru w Poznaniu. Bezpłatna wystawa będzie czynna od 1 lipca do końca wakacji.

„Gigantyczne zwierzęta do złudzenia przypominają żywe owady, z tym, że największy ma 5,5 metra, a najmniejszy 2,4 metra długości” – informuje Barbara Banat ze Starego Browaru.

Tuż przy ogrodzeniu na przechodniów spoglądać będzie groźnie blisko 5-metrowy konik polny. Przy wejściu powita ich ogromna, ważąca 95 kilogramów… biedronka. Parkową ławkę dzielić będzie można z 3,5-metrową larwą motyla. Spacerowicze zobaczą także pojedynek modliszki i muchy, jelonka rogacza dźwigającego łup w postaci pieńka, mrówkę pomagającą wspiąć się na skarpę potomstwu, czy obserwującą wyjście osę.

Eksponatom towarzyszyć będą tablice informacyjne, na których znajdą się m.in. liczne intrygujące fakty z życia prezentowanych stworzeń. Dodatkowo każdemu z owadów towarzyszy przesłanie, które pokazuje wartościowe cechy charakteru spotykane zarówno w świecie zwierząt, jak i ludzi: zaradność jelonka rogacza, wytrwałość rohatyńca, spostrzegawczość osy czy pracowitość i opiekuńczość mrówek.

Nad poprawnością merytoryczną wystawy czuwa Polskie Towarzystwo Entomologiczne i Katedra Entomologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wystawa potrwa od 1 lipca do 31 sierpnia i obejmie cały Park Starego Browaru. Poza tym w dwie soboty – 14 lipca i 4 sierpnia, dr hab. Marek Bunalski, kierownik Zakładu Entomologii w Katedrze Entomologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz prezes Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, poprowadzi spotkania w plenerze dla dużych i małych pt. „Porozmawiajmy o owadach, czyli entomologia dla każdego”.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera