Pięcioro Polaków odznaczonych francuskim Orderem Palm Akademickich

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Profesorowie Włodzimierz Zagórski-Ostoja, Marian Skrzypek, Anna Mańkowska oraz Halina Duma i Gabriela Niemiec są laureatami francuskiego Orderu Kawalerskiego Palm Akademickich - poinformowała Ambasada Francji.

"Odznaczeniem tym wyróżnia się osoby, które swymi zasługami dla społeczności akademickiej i świata szkolnictwa przyczyniły się do intelektualnej, naukowej i artystycznej ekspansji Francji w świecie" - czytamy w komunikacie przesłanym przez biuro prasowe Ambasady Francuskiej.

To najstarsze francuskie odznaczeniem cywilne ustanowiono w 1808 r. dekretem cesarza Napoleona. Nadawane jest ono na wniosek francuskiego Ministra Edukacji Narodowej. W ciągu ostatnich 10 lat polskim naukowcom zostały przyznane 33 takie odznaczenia.

Tegorocznymi laureatami zostali: prof. Włodzimierz Zagórski-Ostoja z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk; prof. Marian Skrzypek z Wydziału Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, prof. Anna Mańkowska z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz nauczycielki Halina Duma i Gabriela Niemiec.

Prof. Włodzimierz Zagórski-Ostoja od ponad dwudziestu lat jest wykładowcą na Uniwersytecie Paris VI na wydziale mitochondrialnej ekspresji genów. Odbywał staż w Ośrodku Genetyki Molekularnej francuskiego centrum badań naukowych - CNRS, w którym kierował pracami badawczymi w latach 1989-1990.

Prof. Marian Skrzypek jest autorem ponad 300 publikacji, pisanych po francusku i po polsku, a wśród nich – wielu prac dotyczących Diderota i jego filozofii.

Prof. Anna Mańkowska w latach 2003-2005 była dyrektorem Instytutu Romanistyki UW, pracownikiem sekcji słowników dwujęzycznych wydawnictwa "Wiedza Powszechna". W latach 2007-2008 była członkiem CNRS w sekcji "Języki, mowa, dyskurs". W latach od 1997 - 1999 uczestniczyła w pracach nad projektem elektronicznego słownika francusko-polskiego i polsko-francuskiego.

Gabriela Niemiec - dyrektor Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim - była inicjatorką nauczania języka francuskiego w tej placówce oraz wymian uczniowskich ze szkołami francuskimi. W ramach współpracy z Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Jastrzębiu Zdroju tworzyła oddziały DELF z poszerzonym programem francuskiego.

Halina Duma jest nauczycielką języka francuskiego w zespole szkół im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie (liceum z klasami francuskimi) z 32-letnim stażem. Prowadzi kursy francuskiego w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Order Palm Akademickich otrzymują przedstawiciele francuskich środowisk uniwersyteckich oraz osoby, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do wzbogacenia francuskiej kultury. Order jest przyznawany w trzech stopniach: kawalera, oficera i komandora. Do tej pory wśród Polaków wyróżnionych odznaczeniem znaleźli się m.in.: minister spraw zagranicznych w latach 2005-2006 Stefan Meller, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, prof. Jerzy Wróblewski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Insygnia Kawalera Orderu Palm Akademickich wręczy w piątek wieczorem ambasador Francji Pierre Buhler. Podczas uroczystości stypendia rządu francuskiego otrzyma również 83 absolwentów polskich uczelni. „To stypendium przeznaczone na konkretne badania z dowolnej dziedziny nauki” – powiedziała PAP Renata Pisarska-Dróżdż z działu prasowego Ambasady Francuskiej.

Stypendium dla studenta kontynuującego naukę we Francji to miesięcznie 770 euro, a dla młodego naukowca na badania - 1450 euro.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.08.2023. Na zdjęciu Mirosław Zientarzewski. PAP/Radek Pietruszka

    MKiDN: powołaliśmy dyrektora Narodowego Muzeum Techniki

  • 13.01.2010 Na zdjęciu prof. Kazimierz Imieliński. Fot PAP/ Marcin Kalinski

    Przed 15 laty zmarł prof. Kazimierz Imieliński – twórca polskiej seksuologii i propagator idei humanizacji medycyny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera