
Prymitywna rekinopodobna ryba zwana acanthodes bronni, żyjąca w morzu 300 mln lat temu jest protoplastą współczesnego człowieka - sądzą biolodzy z Chicago.
Ryby chrzęstnoszkieletowe, do których dziś obok rekinów należą m. in. drapieżne płaszczki i ok. 600 innych gatunków ryb, wyodrębniły się z ryb kręgowych 420 mln lat temu.
Acamthodes (od greckiego kolczasty) - wspólny przodek człowieka i rekina żył zanim doszło do rozdzielenia między najwcześniejszymi gatunkami rekinów, a gatunkami ryb kręgowych, które z czasem wyłoniły się w linię, do której należą ptaki, gady, ssaki i ludzie. Wymarł ok. 250 mln lat temu.
W porównaniu z innymi współczesnymi mu gatunkami rekina, ten wspólny przodek przyszłych kręgowców lądowych i rekinów miał duże oczy i mierzył ponad 30 cm. Posiadał też skrzela, szczekę, był spodoustny, ale bezzębny i żywił się planktonem.
Po acanthodianach zachowały się drobne łuski i szkielet. Prof. Michael Coates z uniwersytetu w Chicago cytowany w tygodniku "Nature" ma w planach uzupełnienie wiedzy anatomicznej na ich temat przez zbadanie części czaszki, w której mieści się mózg.
Rekiny mają największe mózgi wśród ryb i dysponują zmysłami: wzroku, węchu, słuchu, smaku, dotyku, linii bocznej (wyczuwanie drobnych przemieszczeń wody) oraz elektrorecepcji (wyczuwanie zmian pola elektrycznego). (PAP)
asw/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.