Sokoły wędrowne w dolnośląskich lasach

PAP © 2012 / ANDRZEJ GRYGIEL
PAP © 2012 / ANDRZEJ GRYGIEL

Osiem młodych sokołów wędrownych zamieszkało w sztucznych gniazdach w lasach w okolicy Żmigrodu (Dolnośląskie). Akcję przywrócenia populacji tego drapieżnika prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

sak poinformował PAP Robert Borkacki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, młode sokoły zostały zaobrączkowane i w sztucznych gniazdach zawieszonych w koronach drzew spędzą około dziesięciu dni.

„Dzięki temu przyzwyczają się do nowego miejsca. Proces ten zwany +wdrukowaniem na miejsce urodzenia+, powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości - w wieku około 2-3 lat - założą gniazda w żmigrodzkich lasach. Uznają je bowiem za teren swojego urodzenia” - tłumaczył Borkacki.

Sztuczne gniazda zostaną otwarte w momencie, gdy ptaki będą gotowe do pierwszego lotu. Przez kolejny miesiąc będą dokarmiane. Przyrodnicy oczekują, że za roku lub dwa drapieżniki, które zostały sprowadzone do żmigrodzkich lasów założą tam swoje gniazda.

Sokoły, które trafiły do dolnośląskich lasów pochodzą z krajowej hodowli. W piątek w sztucznych gniazdach zamieszka kolejnych dziewięć ptaków, które do Polski przyjechały z Czech. „Tym razem jeden z ptaków zostanie wyposażony w nadajnik satelitarny. Pozwoli to na obserwowanie jego dalszych losów na nowym terenie” - mówił Borkacki.

Sokoły wędrowne są jednym z najrzadszych gatunków w Polsce. Nadrzewna populacja tych ptaków niemal całkowicie wyginęła w latach 60. XX w. Obecnie w Polsce jest około 20 gniazd tego gatunku, w tym jedno w Głogowie na Dolnym Śląsku.

Koszt projektu odbudowy populacji sokoła wędrownego w żmigrodzkich lasach to około 70 tys. zł, z czego 30 tys. zł pochodzi z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera