Łódzkie/ Sokoły wędrowne z elektrowni Bełchatów mają nowy dom

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Rodzina sokołów wędrownych, która w ubiegłym roku pojawiła się w Elektrowni Bełchatów należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna może korzystać z nowego domku. Zamontowany on został na dachu jednego z bloków energetycznych.

Zdaniem rzeczniczki prasowej PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Sandry Apanasionek sokoły wędrowne "obdarzyły Elektrownię Bełchatów wyjątkową sympatią". "Wybierając największą polską elektrownię na swój dom potwierdziły, że może być ona dobrym miejscem do życia dla tak wrażliwego gatunku" - przekonuje. Według niej świadczy to również o zachowaniu przez elektrownię wysokich standardów ekologicznych.

Apanasionek przypomniała, że para bełchatowskich sokołów zagnieździła się w Elektrowni Bełchatów na galerii nawęglania jednego z 13 pracujących bloków energetycznych prawie rok temu. W gnieździe wykluło się także pisklę, które zostało zaobrączkowane. Ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół", którzy w ubiegłym roku wypatrzyli ptaki w Elektrowni Bełchatów na wysokości 75 metrów nad ziemią, podjęli się wybudowania dla nich nowego gniazda.

"Nowy sokoli domek to drewniana budka zamontowana na dachu bloku energetycznego nr 1, z podłogą pokrytą piaskiem i szerokim podestem przed wejściem do gniazda" - tłumaczy rzeczniczka.

Z obecności ptaków cieszy się dyrektor Elektrowni Bełchatów Andrzej Legeżyński. Zwraca on uwagę, że jeszcze 20 lat temu ten gatunek nie występował w Polsce. "Dzisiaj jest blisko 40 gniazd, a kilkadziesiąt na obiektach przemysłowych, w tym jedno u nas. Obecność tego zagrożonego gatunku potwierdza, że ptaki nie są narażone na jakąkolwiek uciążliwość związaną z działalnością zakładu, a elektrownia jest przyjazna dla dzikiej przyrody" – podkreśla.

Jak informuje Apanasionek bełchatowskie sokoły to nie jedyne ptaki, które upodobały sobie przemysłowe obiekty Grupy PGE, do której należy PGE GiEk. Gniazda tego rzadkiego gatunku znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak

jaw/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera