Polarnicy z całej Polski spotkają się na Uniwersytecie Śląskim

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Najważniejsze i najnowsze wyniki badań obszarów polarnych przedstawią specjaliści podczas XXXIV Sympozjum Polarnego, które między 14 a 16 czerwca odbędzie się na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Sympozjum jest największą w tej branży konferencją badaczy Arktyki i Antarktyki. Zgromadzi ponad 160 badaczy Arktyki i Antarktyki z całego kraju oraz gości z zagranicy. „Podczas spotkania zostaną zaprezentowane najważniejsze i najnowsze wyniki badań obszarów polarnych” – zapowiada rzecznik prasowy UŚ Jacek Szymik-Kozaczko.

Sympozjum będzie również okazją do uczczenia jubileuszu 80-lecia rozpoczęcia przez Polskę samodzielnych badań polarnych. W 1932 roku wyruszyła polska ekspedycja na Wyspę Niedźwiedzią pod kierunkiem dyrektora Państwowego Instytutu Meteorologicznego w Warszawie - dr. Jeana Lugeona. Specjaliści pracowali w latach 1932-1933 r., prowadząc głównie obserwacje meteorologiczne i geofizyczne.

W roku 2012 przypada również 35. rocznica rozpoczęcia wypraw polarnych Uniwersytetu Śląskiego, które zainicjował prof. Marian Pulina. W 1977 roku we wspólnej wyprawie Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie oraz Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen, w rejon fiordu Van Keulen, wzięło udział dwóch asystentów z Instytutu Geografii UŚ: Jan Leszkiewicz i Jerzy Wach.

W kolejnych latach 1978 i 1979 na południowym brzegu fiordu Hornsund na Spitsbergenie pracowały samodzielne grupy uczonych UŚ. Współpracowali oni z ekspedycjami Instytutu Geofizyki PAN, które wznowiły całoroczną pracę Polskiej Stacji Polarnej.

Podczas drugiej Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN (1979/1980) prof. Marian Pulina kierował ekspedycją zimującą w Polskiej Stacji Polarnej, a w ekspedycjach letnich uczestniczyli pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi UŚ, realizując badania hydrologiczne, geomorfologiczne, glacjologiczne oraz geologiczne.

Od 1982 roku rozpoczęła się seria Wypraw Glacjologicznych Uniwersytetu Śląskiego, zainicjowanych przez dr. Jacka Janię, która rozwijana jest do dzisiaj. Monitoring dynamiki lodowców uchodzących do morza i studia procesów odpowiadających za „cielenie się” – odłamywanie gór lodowych stały się specjalnością uczelni.

„Poznanie reakcji lodowców uchodzących do morza na ocieplanie klimatu należy obecnie do najważniejszych zagadnień badawczych w glacjologii. Badania te prowadzone są w szerokiej współpracy międzynarodowej, z wiodącą rolą UŚ w odniesieniu do Arktyki” – informuje Szymik-Kozaczko.

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego znani są także z badań: klimatu i cyrkulacji atmosferycznej nad Spitsbergenem, systemu drenażu wód roztopowych z lodowców, „chemizmu” wody płynącej w obszarach polarnych oraz wieloletniej zmarzliny. Analizują wahania lodowców Spitsbergenu i badają ich wewnętrzną strukturę termiczną technikami radarowymi. W ciągu minionych trzech dekad badacze z UŚ prowadzili także badania i obserwacje w Antarktyce (Wyspa Króla Jerzego), na Islandii, Półwyspie Kolskim, Ziemi Północno-Wschodniej (archipelag Svalbard) oraz na Alasce.

Podczas Sympozjum Polarnego uczeni wygłoszą 54 referaty i zaprezentują 53 postery. Odbędą się też posiedzenia: Komitetu Badań Polarnych przy Prezydium PAN, Rady Redakcyjnej kwartalnika naukowego „Polish Polar Research”, Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

W czwartek, 14 czerwca, w auli Wydziału Nauk o Ziemi UŚ odbędą się także projekcje filmowe i popularno-naukowe prezentacje przeźroczy z ekspedycji. Są one otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy sprawdzili jak globalne zmiany środowiskowe wpływają na rozmieszczenie łosia w Eurazji

  • 11.01.2025. Liczenie nietoperzy w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, które jest największym zimowiskiem tych ssaków w Europie Środkowej i Wschodniej. PAP/Lech Muszyński

    W Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym naukowcy naliczyli 39 131 nietoperzy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera