Uczelnie i instytucje

Katowice/ 2,15 mln zł na laboratorium badawcze na Uniwersytecie Śląskim

Gmach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. (jp/awol) PAP/Jarek Praszkiewicz
Gmach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. (jp/awol) PAP/Jarek Praszkiewicz

Ponad 2 mln zł przeznaczono na powstanie nowego Laboratorium Badań Inżynieryjnych w Śląskim Interdyscyplinarnym Centrum Chemii na Uniwersytecie Śląskim. Dofinansowanie pochodzi od południowokoreańskiego koncernu działającego w branży baterii litowo-jonowych.

Jak przekazała w poniedziałek rzeczniczka uczelni Małgorzata Poszwa, środki zadeklarowała spółka SK hi-tech Battery Materials Poland z Dąbrowy Górniczej, należąca do koncernu SK IE Technology. Porozumienie w tej sprawie podpisali rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek oraz CEO SK IE Technology Sang-min Lee.

Nowe laboratorium ma konsolidować infrastrukturę badawczą z zakresu inżynierii biomedycznej, materiałowej, chemii i fizyki, a szczególny nacisk położony zostanie na badania kalorymetryczne. Według władz uczelni będzie to pierwsza tego typu jednostka w Europie.

SK hi-tech Battery Materials Poland zadeklarowała przekazanie na ten cel dotacji w wysokości 2,15 mln zł.

Przedstawiciele obu stron podkreślali znaczenie współpracy nauki i przemysłu dla rozwoju regionu. Rektor Koziołek zwrócił uwagę na rosnące znaczenie Korei Południowej jako partnera w obszarze nowych technologii i edukacji. Sang-min Lee podkreślił natomiast, że inwestycja w śląską naukę jest formą podziękowania dla lokalnej społeczności, która wspiera rozwój działalności koncernu w regionie. (PAP)

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera