Uczelnie i instytucje

Katowice/ Rektor prof. Ryszard Koziołek proponuje konsolidację UŚ z UE i SUM

19.06.2024. Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. PAP/Kasia Zaremba
19.06.2024. Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. PAP/Kasia Zaremba

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek proponuje konsolidację jego uczelni z dwiema innymi: Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Władze tych podmiotów podchodzą do sprawy z dystansem.

W połowie kwietnia senat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pozytywnie zaopiniował inicjatywę rektora Koziołka dotyczącą powołania międzyuczelnianego zespołu, który ma określić potencjał konsolidacyjny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wszystkie te trzy uczelnie - jeszcze wraz z czterema innymi publicznymi - tworzą Konsorcjum Akademickie - Katowice Miasto Nauki, które było odpowiedzialne za całoroczne obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

"Będzie to korzyść i dla tych trzech uczelni, i dla całego regionu" – powiedział prof. Koziołek w rozmowie z PAP.

Z kolei w swoim liście do władz UE i SUM, w którym prosił "o namysł i debatę nad ideą połączenia naszych uniwersytetów", prof. Koziołek ocenił, że "nie kieruje nami konieczność, ale możliwość i sprzyjający moment dziejowy".

Ponadto rektor UŚ podkreślił, że dzięki konsolidacji i powołaniu jednej, nowej uczelni powstanie w Katowicach ośrodek akademicki porównywalny z istniejącymi w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Rektor Koziołek odniósł się również do bieżącej sytuacji szkolnictwa wyższego. "Nasze uniwersytety są chlubą regionu i jego miast akademickich. Mamy za sobą świetną przeszłość, tysiące znakomitych absolwentów, pokolenia wybitnych badaczek i badaczy. W świetle jednak tego, co wiemy o sobie oraz wobec aktualnego systemu organizacji i finansowania polskiej nauki i kształcenia jasno widać, że żadna z naszych uczelni samodzielnie nie poprawi zasadniczo swojej pozycji w Polsce, a tym bardziej w świecie" – czytamy.

Kolejnym argumentem rektora UŚ jest potencjalny awans w rankingach. "Nasze uniwersytety są relatywnie młode, nie zdążyły jeszcze wypracować znaczącej w świecie marki naukowej. Żadna z naszych uczelni nie jest klasyfikowana w najważniejszym rankingu Academic Ranking of World Universities" - napisał. Według niego jedna nowa uczelnia znalazłaby się "od razu w przedziale 801-900, czyli wśród 10 najlepszych polskich uczelni".

"Żeby taka dyskusja i wieńcząca ją decyzja mogły być podjęte w oparciu o rzeczowe podstawy, proponuję powołanie trójstronnego zespołu, którego zadaniem byłoby przygotowanie studium na temat optymalnego modelu konsolidacji naszych uczelni, ze szczególnym naciskiem na przedstawienie korzyści i ryzyk płynących z takiego połączenia. Efekty pracy przedstawilibyśmy następnie naszym społecznościom, pozostawiając sobie prawo decyzji co do dalszych losów projektu" – czytamy w liście.

Władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odnoszą się do sprawy z dystansem.

I tak, władze UE w Katowicach podkreśliły, że "wszelkie decyzje dotyczące ewentualnego powołania zespołu ds. oceny potencjału konsolidacyjnego pozostają w gestii senatów poszczególnych uczelni", a najbliższe takie posiedzenie w UE jest zaplanowane na 29 maja br. "Dopiero wówczas możliwe będzie formalne odniesienie się naszej uczelni do przedmiotowej inicjatywy" – czytamy w przesłanym stanowisku.

"Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach konsekwentnie przestrzega zasad autonomii uczelni wyższych, dialogu i demokratycznych procesów decyzyjnych, jednocześnie oczekuje poszanowania tych wartości także ze strony wszystkich interesariuszy życia akademickiego" – podkreślono.

UE w Katowicach przypomniał też, że "ze swoją blisko 90-letnią historią i ugruntowaną tożsamością jest najstarszą z trzech wspomnianych uczelni, z bogatą tradycją akademicką oraz doświadczeniem w zakresie kształcenia kadr i prowadzenia badań naukowych".

Z kolei jak podała PAP rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Agata Pustułka, rektor SUM prof. Tomasz Szczepański przekazał list z propozycją rektora Koziołka do zaopiniowania przez komisję ds. rozwoju uczelni, potem pismo przejdzie jeszcze przez radę dziedziny naukowej, a następnie – 28 maja br. – ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie senat uczelni.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od jakiegoś czasu zachęca polskie uczelnie do łączenia się. Przed rokiem były minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiadał zachęty finansowe w postaci zwiększonej o 10 proc. subwencji. Podejście kontynuuje obecny minister nauki Marcin Kulasek, który w ubiegłym tygodniu, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach ocenił, że w obliczu wyzwań demograficznych uczelnie muszą reagować m.in. właśnie poprzez łączenie się czy federalizację.

O pomyśle połączenia się śląskich uczelni mówił jesienią ub.r. były szef resortu nauki, przy okazji międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego, wpisującej się w trwające wówczas całoroczne obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wtedy jednak Dariusz Wieczorek miał na myśli siedem uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki.(PAP)

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Otwock-Świerk, 23.04.2019. Reaktor Maria, 23 bm. w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. PAP/Piotr Nowak

    Do 15 maja NCBJ ma czas na odpowiedź na dodatkowe pytania dozoru jądrowego ws. MARII

  • 11.09.2024. Urząd Morski w Gdyni.  PAP/Andrzej Jackowski

    Urząd Morski w Gdyni: kapitan statku "Oceania" nie posiada wystarczających kwalifikacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera