NASA opublikowała zdjęcia z tranzytu Wenus

Tranzyt Wenus 5/6 czerwca 2012 r. Złożenie serii zdjęć z kosmicznego obserwatorium SDO. Źródło: NASA/SDO, AIA.
Tranzyt Wenus 5/6 czerwca 2012 r. Złożenie serii zdjęć z kosmicznego obserwatorium SDO. Źródło: NASA/SDO, AIA.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia przejścia Wenus przed tarczą Słońca wykonane za pomocą różnych obserwatoriów działających w kosmosie.

NASA zaprezentowała zdjęcia ze komicznych obserwatoriów słonecznych SDO (Solar Dynamics Observatory) i Hinode, a także wykonane przez astronautów przebywających na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Tranzyt Wenus nastąpił na przełomie 5 i 6 czerwca. Zjawisko polegało na powolnym przejściu planety Wenus na tle tarczy słonecznej. W Polsce zjawisko można było obserwować 6 czerwca - od wschodu Słońca do około godziny 6.55. Była to ostatnia okazja do jego zobaczenia, bowiem kolejny tranzyt Wenus nastąpi dopiero za ponad 100 lat.

Planetę było widać nawet gołym okiem (po zastosowaniu stosownego filtra osłabiającego światło słonecznej) jako niewielką czarną plamkę. Najlepiej jednak zjawisko prezentowało się przy obserwacjach z użyciem teleskopów wyposażonych w stosowne filtry lub rzucających obraz na ekran.

W internecie dostępne były także liczne transmisje na żywo z różnych miejsc na świecie oraz z teleskopów kosmicznych. Na stronie internetowej http://www.vt2012.astronomia.pl/, która powstała pod patronatem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, można znaleźć galerie zdjęć z polskich pokazów przejścia Wenus.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera