Ptasie podsumowanie wiosny

Jeszcze tylko przez trzy ostatnie tygodnie wiosny – do 21 czerwca – można zgłaszać swoje ptasie obserwacje oraz wziąć udział w konkursie fotograficznym na zdjęcie bociana białego, jaskółki dymówki, żołny, kukułki oraz jerzyka. Migrację tych gatunków miłośnicy ptaków obserwują w ramach kampanii edukacyjnej Spring Alive, organizowanej w 40 krajach Europy i Afryki przez BirdLife International, światową federację towarzystw ochrony ptaków.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Groblewska, rzeczniczka prasowa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), w Spring Alive zarejestrowano do tej pory 109 488 obserwacji, w tym ponad 4,5 tysiąca z Polski. Swoje obserwacje dodawali także uczestnicy Ptasiej Majówki, w czasie której OTOP ustanawiał rekord liczby osób obserwujących ptaki. W imprezie udział wzięło ponad 1000 osób.

Ptasia Majówka odbyła się w ponad 50 miastach, m.in. w Lublinie, Wrocławiu, Puławach, Sieradzu, Gdańsku, Katowicach, Gołdapi i Kruszwicy. W Srokowie zorganizowano rajd rowerowy, w Knurowie-Krywałdzie uczestnicy przeszli ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną nad \"Stawem Zacisze\", a Częstochowianie spotkali się w Mstowie i urządzili wycieczkę wzdłuż Warty. Na uczestników Ptasiej Majówki w Warszawie, w klubie „Cud nad Wisłą”, czekały konkursy z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, a w konkursie wiedzy o ptakach udział wzięło kilkadziesiąt osób.

W ramach konkursu fotograficznego „Moje wiosenne obserwacje” do 21 czerwca można nadsyłać do OTOP zdjęcia z ptasich obserwacji jednego z gatunków Spring Alive: jaskółka dymówka, bocian biały, kukułka, jerzyk, żołna. W konkursie mogą wziąć udział osoby poniżej 16 roku życia.

Swoje zdjęcie można zamieścić na stronie www.springalive.net lub przesłać na adres hanna.rachwald@otop.org.pl . Na zwycięzców czekają aparaty fotograficzne.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu są dostępne na stronie www.springalive.net

PAP – Nauka w Polsce

kol/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera