
Naukowcy opracowali prototyp urządzenia, które imituje całą gamę dźwięków wydawanych przez delfiny. Być może już niedługo będzie można dzięki niemu dogadać się z delfinami.
Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas konferencji Acoustical Society of America, która odbyła się w maju w Hongkongu.
Delfiny posługują się szeroką gamą dźwięków. Dźwięki służą im zarówno do komunikacji, jak również do echolokacji, np. polowania na ryby. Rozpoznają też bardzo subtelne różnice częstotliwości i tonu. Potrafią wydawać dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości, jak również bardzo wysokiej, powyżej 150 kH, poza zakresem naszej słyszalności.
Co więcej, delfiny mogą jednocześnie porozumiewać się z użyciem różnych częstotliwości, gwiżdżąc, parskając czy mlaskając.
Naukowcy japońscy z Uniwersytetu Badań Morskich i Technologii w Tokio opracowali prototyp urządzenia, które imituje szeroką gamę dźwięków wydawanych przez delfiny – od dźwięków służących komunikacji do echolokacyjnych mlasków.
Urządzenie zostało opracowane na tyle niedawno, że naukowcy nie mieli jeszcze szansy na gruntowne przetestowanie go. Planują ułożyć sekwencję dźwięków i sprawdzać reakcję delfinów. Z czasem być może okaże się, że delfiny "mówią" i nawiąże się coś w rodzaju rozmowy między delfinami a ludźmi.
Być może z czasem te badania doprowadzą do opracowania elektronicznego tłumacza języka delfiniego.(PAP)
krx/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.