Odbudowywanie populacji sokołów w podolsztyńskich lasach

Leśnicy z Olsztyna umieścili w czwartek w sztucznych gniazdach 11 sokołów wędrownych sprowadzonych z Czech. W ten sposób chcą odbudować populację tych ptaków na Warmii.

Jak poinformował PAP rzecznik olsztyńskich Lasów Państwowych, Adam Pietrzak, z Czech sprowadzono 11 sokołów wędrownych - 9 samic i 2 samce. Wszystkie ptaki leśnicy umieścili w czwartek w zamkniętych klatkach zamocowanych na wysokich drzewach w rezerwacie Las Warmiński na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki.

\"Przez kilka najbliższych dni sokoły będą przebywały w tych zamkniętych klatkach, a jedzenie będziemy im dostarczać specjalną windą, tak by ptaki nie miały kontaktu z ludźmi. Potem wypuścimy sokoły na wolność, ale jeszcze przez kilka tygodni będziemy je dokarmiać\" - powiedział PAP Pietrzak.

Rzecznik olsztyńskich Lasów Państwowych wyjaśnił, że zamknięcie sokołów w klatkach ma służyć przyzwyczajeniu ptaków do miejsca.

\"Mechanizm ten, zwany wdrukowaniem na miejsce urodzenia, powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości, tj. w wieku 2-3 lat, zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć. Uznają je bowiem za miejsce swojego urodzenia\" - poinformował Adam Pietrzak.

Warmińscy leśnicy zaobrączkowali ptaki i będą obserwować m.in., czy uczą się one samodzielnie polować.

Warmińscy leśnicy w ubiegłym roku wypuścili na wolność 17 sokołów. Jeden z nich wiosną był widziany w okolicach wsi Bartąg, co pozwala leśnikom przypuszczać, że ptaki te za kilka najbliższych lat złożą na Warmii jaja.

\"Doświadczenia niemieckie pokazują, że o powodzeniu lub nie osadzania sokołów możemy mówić najwcześniej po 4 latach od ich wypuszczenia na wolność, więc jest zbyt wcześnie na ocenę naszych działań\" - powiedział PAP Pietrzak.

Projekt osadzania sokołów na Warmii kosztuje 60 tys. zł rocznie, a jest przewidziany na 8 lat. Pieniądze pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Lasów Państwowych.

PAP - Nauka w Polsce

jwo/ hes/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Mrzeżyno, 02.12..2022. Ślad łapy wilka, 2 bm. (mb/doro) PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy: europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe

  • 06.10.2024. Blaszkowiec drobnozarodnikowy zaprezentowany podczas XXVIII Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej, 6 bm. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. PAP/Artur Reszko

    Biolog z Uniwersytetu Łódzkiego zbada relacje grzybów z pająkami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera