Trzeci Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie

fot. Fotolia
fot. Fotolia

Doświadczenia z ciekłym azotem, tajemnice starożytnego Egiptu, szczątki pradawnych zwierząt - to niektóre atrakcje Dnia Odkrywców, czyli 3. Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który odbędzie się 2 czerwca w Rzeszowie.

Podczas Pikniku ponad 40 ekip animatorów z całej Polski zademonstruje pokazy naukowe, wciągające warsztaty i mnóstwo interaktywnych eksponatów. Na corocznym rzeszowskim święcie nauki nie zabraknie wyładowań elektrycznych, modeli samolotów i silników lotniczych oraz doświadczeń z ciekłym azotem.

Przez siedem godzin na mapie Rzeszowa pojawią się nowe, tymczasowe adresy: Aleja Gwiazd, Park Techniki, Kraina Robotów, Aleja Cywilizacji, Strefa Nauki i Edukostrada.

Klasyczna fizyka i chemia, doświadczenia z ciekłym azotem, mechaniką czy też wysokimi napięciami, ekspozycje dotyczące konstrukcji i technologii stosowanych w lotnictwie i energetyce - te obszary wiedzy rozmieszczone zostaną odpowiednio w Strefie Nauki i Parku Techniki.

W Krainie Robotów oraz Alei Gwiazd będzie można oglądać przestrzenie kosmosu. Ekspozycje i wydarzenia zlokalizowane w Alei Cywilizacji ukażą historię i kulturę od starożytnego Egiptu począwszy po czasy współczesne. Swoje miejsce znajdzie także historia naturalna w postaci ekspozycji skamieniałości pradawnych władców Ziemi, gdy ludzkości jeszcze na niej nie było.

W Alei Gwiazd zostanie zbudowana Kosmiczna Wioska. W pięciu namiotach  prezentować się będą ekipy mające wkład w rozwój technologii kosmicznych w Polsce lub działające na rzecz wejścia Polski w struktury Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Koordynatorem wydarzenia jest Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno – Astronautyczne (PASAA).

„W ubiegłym roku nasz kraj przystąpił do negocjacji w sprawie członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest szansa na to, że w tym roku Polska dołączy do grona państw członkowskich ESA, co pozytywnie wpłynie na naszą gospodarkę.  Kosmos jednak to nie tylko gospodarka. To także przestrzeń w której mogą realizować się ludzie z wyobraźnią. Astronomia i pośrednio astronautyka to dziedziny, które jak żadne inne, swój rozwój zawdzięczają ogromnym rzeszom pasjonatów i amatorów, którzy chcą zgłębiać tajemnice kosmosu. A tam gdzie pasja, tam jest i zabawa” - przypomniał Marcin Mazur, prezes PASAA, a także laureat konkursu Popularyzator Nauki PAP.

Jak zapewnił, każdy kto tego dnia odwiedzi stanowiska w Alei Gwiazd, będzie mógł zobaczyć i zrozumieć zasady działania rakiety (pomoże w tym Polskie Towarzystwo Rakietowe) i zapoznać się z sukcesami polskich drużyn w konkursach łazików marsjańskich (o to zadba Mars Society Polska). Dzięki zaangażowaniu Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN, zaprezentowane zostaną makiety pierwszego polskiego sztucznego satelity PW-Sat, oraz pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL LEM. Będzie również możliwość poznania budowy gondoli balonu stratosferycznego (Sekcja Inżynierii Kosmicznej koła naukowego automatyków "Integra") oraz zapoznania się prawdziwie nieziemską materią jaką są meteoryty (PASAA).

„Wspólnie z pozostałymi organizacjami i instytutami tworzącymi Kosmiczną Wioskę, chcemy promować astronautykę i astronomię wśród szerokiego kręgu odbiorców, by umożliwić zrozumienie iż gałąź nauki i gospodarki jaką jest przemysł kosmiczny to dziedzina z której się korzysta, nie na którą się łoży” – mówi Marcin Mazur.

Jak zaznaczył, Kosmiczną Wioskę stanowić będzie ponad tuzin osób, które mają spore doświadczenie jeśli chodzi o kwestie związane z technologiami kosmicznymi, a także z ich promocją. „Nieroztropnością byłoby nie wykorzystać tego spotkania do dyskusji. Zrodziła się myśl, by poszerzyć owe spotkanie także o liderów organizacji, które nie będą prezentować się w Kosmicznej Wiosce podczas Pikniku. Tak powstał  pomysł zorganizowania spotkania pod nazwą Forum Liderów Organizacji Pozarządowych Sektora Kosmicznego w Polsce” – dodał prezes PASAA.

Oprócz uczestników Kosmicznej Wioski, do wspólnych dyskusji, które odbywać będą się 1 i 2 czerwca, dołączą inni przedstawiciele sektora astronautycznego w Polsce. Będą to między innymi osoby związane z serwisem Kosmonauta.net, czy z Konsultacjami Społecznymi „Planu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce”.

 

Kolejnym obszarem będzie Edukostrada, czyli miejsce gdzie swoje ekspozycje, pokazy i warsztaty zaprezentują instytucje związane z edukacja interaktywną.

Piknik odbędzie się między godz. 11 a 18 w okolicy placu AK, pomiędzy al. Lubomirskich i ul. Szopena.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ kol/ agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera