Cechy osobowości wpływają na długowieczność

Monkey Business - Fotolia Monkey Business - Fotolia / Monkey Business Images
Monkey Business - Fotolia Monkey Business - Fotolia / Monkey Business Images

Amerykańscy badacze zauważyli, że większość długowiecznych ludzi charakteryzuje się określonymi cechami osobowości i pozytywnym nastawieniem do życia. Wyniki opublikowano w "Aging".

Stwierdzono, że osoby badane, które miały co najmniej po 95 lat, były optymistyczne, towarzyskie, niefrasobliwe i doceniały rolę śmiechu w życiu człowieka. Łatwo przychodziło im okazywanie emocji, nie skrywały swoich uczuć. Pozostawały też zaangażowane w różne aktywności oraz posiadały rozbudowaną sieć społeczną (wiele znajomych i bliskich osób).

"Kiedy zbadaliśmy osobowości tych 243 stulatków, odkryliśmy, że jasno wskazują one na pozytywne nastawienie do życia" - powiedział Nir Barzilai, dyrektor Einstein\'s Institute for Aging Research i współautor badania.

Dotychczas wiązano długowieczność z wpływem genów na zdrowie. Przypuszczano, że niektórzy ludzie mogą żyć dłużej, gdyż mają wysoki poziom dobrego cholesterolu.

Teraz wiadomo, że długowieczność jest też prawdopodobnie następstwem działania genów, związanych z podstawowymi cechami osobowości.

"Istnieją dowody mówiące, że osobowość może zmienić się pomiędzy 70 a 100 rokiem życia, więc nie wiemy czy nasi stulatkowi posiadali określone cechy osobowości przez całe życie. Jednakże wyniki naszego badania sugerują, że stulatkowie współdzielą poszczególne cechy i genetyczne podłoże osobowości może odgrywać istotną rolę w osiąganiu zarówno dobrego zdrowia, jak i nadzwyczajnej długowieczności" - komentuje Barzilai. (PAP)

ooo/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera