Atrament kałamarnic z czasów dinozaurów taki sam jak dziś

axway - Fotolia axway - Fotolia /
axway - Fotolia axway - Fotolia /

W czasach dinozaurów "atrament" kałamarnic był taki jak dziś. Świadczą o tym fizyko-chemiczne analizy barwnika sprzed 160 mln lat.

Dwa lata temu w Anglii odkryto skamieniałość głowonoga z okresu jurajskiego. Po dalszych badaniach okazało się, że ze skamieniałości można wyodrębnić śladowe ilości melaniny – barwnika, który wchodził w skład atramentu kałamarnic.

W najnowszym numerze tygodnika "PNAS" międzynarodowy zespół naukowców przedstawił wyniki badań pigmentu. Badacze dowodzą, że melanina sprzed 160 mln lat była identyczna z tą obecną u dzisiejszych mątew.

Zazwyczaj materia organiczna z tak odległej przeszłości nie zachowuje się do naszych czasów. Paleontolodzy są skazani na skamieniałe kości lub ich odciski w skale. Melanina jest jednak wyjątkowo trwałym związkiem organicznym.

Trudno jest ją jednak wyizolować. W tym celu użyto zaawansowanych metod fizyko-chemicznych.

Pigment porównano z pigmentem obecnie żyjącej mątwy, Sepia officinalis. Zdaniem naukowców, oba są identyczne ze sobą.(PAP)

krx/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera