Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
17.05.2012 aktualizacja 17.05.2012

Skarb z Podbieli na wystawie w Poznaniu

Fot. Piotr Krakowski Fot. Piotr Krakowski

„Skarb znaleziony w lesie” to tytuł nowej wystawy czasowej z cyklu „Bliskie spotkania z…” prezentowanej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Ekspozycja potrwa do końca czerwca.

Skarb odkrył przypadkowo w lesie, w lutym 2009 roku niedaleko miejscowości Podbiel (gm. Celestynów w woj. mazowieckim) Mirosław Piętka. Znajdował się on pod jednym z drzew, w niewielkim piaszczystym dołku. Archeolodzy przypuszczają, że kosztowności pierwotnie złożono w organicznym pojemniku, który nie zachował się do naszych czasów.

Wśród zabytków znajduje się różnorodna biżuteria datowana na 1000–550 lat p.n.e.: naszyjnik tordowany (skręcony), bransoleta spiralna wielozwojowa, szpila z czterema spiralnymi tarczkami typu stanomińskiego, sześć tarczek guzikowatych oraz zawieszki spiralne.

Muzealnicy zwracają uwagę na ciekawy elementem skarbu, jakim jest duży zbiór muszli kauri oraz kolia z małych paciorków wykonanych z muszli.

„Muszle kauri odgrywały znaczącą rolę u dawnych ludów. Oprócz funkcji magicznej mogły pełnić rolę środka płatniczego w wymianie z odległym obszarem śródziemnomorskim. Należy dodać, że muszle te pochodzą z mórz ciepłych, więc znalazły się w naszym kraju z dalekiego południa, być może Bliskiego Wschodu” – napisano w komunikacie Muzeum.

Skarb znajduje się obecnie w depozycie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na mocy pozwolenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Kuratorkami ekspozycji są Urszula Narożna-Szamałek i Barbara Kirschke.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024