Pisarz Wiesław Myśliwski doktorem h.c. Uniwersytetu Rzeszowskiego

PAP © 2012 / Tomasz Gzell
PAP © 2012 / Tomasz Gzell

Wiesław Myśliwski został w poniedziałek doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. "Ilu czytelników, tyle jest wizji książki, czyli można powiedzieć, tyle jest książek" - powiedział pisarz.

"To czytelnik, każdy czytelnik uzupełnia książkę, którą się napisało. Uzupełnia swoją wrażliwością, swoją wyobraźnią, swoim doświadczeniem. Kiedy się pomyśli, że tyle jest książek, ilu czytelników, to musi sprawiać satysfakcję" - zauważył pisarz.

Podkreślił, że pisanie powieści jest dla niego "improwizacją". "Ogólna intencja, ogólne przeczucie, to jest wystarczające, żeby pisać powieść. Gdybym miał plan, to bym nie pisał. Co to za przyjemność pisać według planu. Tak można pisać wypracowania, a nie powieści" - dodał.

Z inicjatywą nadania doktoratu honorowego Myśliwskiemu wystąpił Zakład Literatury Współczesnej Instytutu Filologii Polskiej UR. Wiesław Myśliwski jest pisarzem, który wnosi swój oryginalny wkład w rozwój polskiej literatury" - zaznaczył dziekan wydziału filologicznego UR prof. Kazimierz Ożóg.

W jego ocenie, powieść Myśliwskiego "Kamień na kamieniu" jest czymś niezwykłym. "Polecam ją każdemu, kto interesuje się literaturą polską, polską kulturą, a także zmianami na wsi polskiej, w mentalności, tym wszystkim, co współczesna kultura i cywilizacja przynosi a my się przed tym bronimy" - powiedział dziekan wydziału filologicznego UR prof. Kazimierz Ożóg

Myśliwski, jeden z najbardziej cenionych polskich powieściopisarzy, urodził się w 1932 r. w Dwikozach koło Sandomierza w Świętokrzyskiem. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. W latach 1975-1990 kierował redakcją kwartalnika "Regiony", redagował także dwutygodnik "Sycyna".

Debiutował w 1967 r. powieścią "Nagi sad", w której opowiedział o swoim ojcu, oficerze, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W 1970 r. ukazał "Pałac" (1970), powieść, która pokazuje w wymiarze realnym i symbolicznym zderzenie się dwóch światów: chłopskiego i szlacheckiego, do jakiego dochodzi na początku II wojny światowej. W 1978 r. ukazał się dramat "Klucznik" (1978). Najobszerniejszą epopeją chłopskiego losu w wykonaniu pisarza okazała się powieść "Kamień na kamieniu" (1984). Kolejne książki Myśliwskiego to "Widnokrąg" (1996), "Requiem dla gospodyni" (2000) i "Traktat o łuskaniu fasoli" (2006).

Uniwersytet Rzeszowski jest największą uczelnią na Podkarpaciu. Na 40 kierunkach kształci ponad 21,5 tys. studentów. W uczelni pracuje ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich, z tego ok. 140 to naukowcy z tytułem profesora.

Doktorami honoris causa tej uczelni są m.in. Jan Paweł II, abp Ignacy Tokarczuk, malarz, reżyser i scenarzysta Józef Szajna, historycy prof. Feliks Kiryk i prof. Jerzy Wyrozumski.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera