Prof. Andrzej Udalski, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW, został wybrany na członka zagranicznego prestiżowej Amerykańskiej Akademii Nauk - US National Academy of Science - poinformowała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego.
"Ten wybór niewątpliwie przynosi wielką satysfakcję naukową, zwłaszcza, że członków zagranicznych jest niewielu" - mówi prof. Udalski, astrofizyk od lat związany z Uniwersytetem Warszawskim. Od 1980 r. prof. Udalski pracuje w Obserwatorium Astronomicznym tej uczelni, pełniąc też funkcję dyrektora. Jest laureatem Nagrody Wydziału III PAN, Nagrody Prezesa Rady Ministrów i nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Jednocześnie uczony kieruje stworzonym przez siebie zespołem astronomów, uczestniczących w wieloletnim programie masowej fotometrii gwiazd OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment). Osiągnięcia tej grupy są najbardziej znanymi w świecie ze wszystkich współczesnych osiągnięć astrofizyków polskich. Do ważnych wyników naukowych tego zespołu należy odkrycie pierwszego zjawiska mikrosoczewkowania w naszej Galaktyce, a następnie - dokonanie rewizji odległości do Wielkiego Obłoku Magellana. W połowie 2001 r. prof. Udalski samodzielnie zbudował i uruchomił kamerę mozaikową, która zwiększyła wydajność polskiego teleskopu pracującego w Chile.
Jego oryginalnym pomysłem było też wykorzystanie możliwości polskiego teleskopu do poszukiwania ciał o małych masach za pomocą wykrywania niezwykle rzadkich i subtelnych efektów fotometrycznych związanych ze zjawiskiem tzw. tranzytu, czyli przesłaniania jasnej gwiazdy przez małego i ciemnego satelitę. Potwierdzenie istnienia takich obiektów jest jednym z najbardziej aktualnych problemów dzisiejszej astrofizyki. Dokładność obserwacji osiągnięta dzięki aparaturze stworzonej przez prof. Udalskiego okazała się nie mieć sobie równej wśród innych przedsięwzięć tego typu na świecie.
Prof. Udalski ma opinię wybitnego teoretyka i obserwatora, jak również znawcy w dziedzinie konstruowania aparatury badawczej i skutecznego realizatora programów badawczych. Wychowuje również młodą kadrę.
Amerykańska Akademia Nauk powołała w sumie 84 nowych członków oraz 21 członków zagranicznych, pochodzących z 15 krajów - "w uznaniu ich wybitnych i trwałych osiągnięć w twórczej pracy badawczej". Wraz z nowo wybranymi, grono członków akademii liczy obecnie 2152 osoby, a grono członków zagranicznych - 430. Członkowie zagraniczni nie mają obywatelstwa amerykańskiego i nie biorą udziału w głosowaniach.
Pełna lista nowych członków National Academy of Sciences znajduje się na stronie http://www.nasonline.org/news-and-multimedia/news/2012_05_01_NAS_Election.html
PAP - Nauka w Polsce
zan/ ula/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.