Na Syberii odkryto dobrze zachowane szczątki mamuta. Z ich oględzin wynika, że zwierzę padło łupem lwów, jednak zaraz potem drapieżniki zostały przepędzone przez ludzi.
Mamut włochaty (Mammuthus primigenius) wyewoluował z bezwłosych słoni w Afryce. Wymarł najprawdopodobniej 3,7 tys. lat temu. Zwierzęta te były świetnie przystosowane do trudnych warunków środowiska na mroźnej północy. Posiadały 10-centymetrową warstwę tłuszczu, która chroniła je przed chłodem. Utracie ciepła zapobiegało również gęstę futro oraz niewielkie uszy.
Ich ciosy mierzyły około pięciu metrów długości. Służyły do kopania w głębokim śniegu i do walki.
Badanie zębów i ciosów sugeruje, że Yuka liczył dwa i pół roku w chwili śmierci.
Jedną z ciekawszych cech znaleziska jest jasne umaszczenie Yuki, wpadające w barwę truskawkowo-blond – opisuje Kevin Campbell z University of Manitoba. Teraz będzie można zestawić tę barwę z genotypem mamuta i sprawdzić, jakie geny za nią odpowiadają.
Na skórze Yuki widać zagojone rany, które mogą być dziełem lwów. Obok nich znajdują się podobne rany, które nie zdążyły zagoić się przed śmiercią, będące skutkiem podobnego ataku. Oznacza to, że drugi atak był śmiertelny.
Lwy podejrzewane o napaść to wymarłe Panthera leo spelea, zwane lwami jaskiniowymi, były podgatunkiem lwów afrykańskich. Obecnie w Afryce lwy niekiedy atakują młode słonie, więc ta wersja scenariusza wydaje się prawdopodobna.
Następnie lwy zjadają zdobycz, wgryzając się w okolice brzucha i trąby. W przypadku Yuki takich ran jednak nie ma. Jest za to duże rozdarcie skóry od głowy do połowy grzbietu i z boku. Czaszka, kręgosłup, żebra i miednica zostały usunięte. Znaleziono je w pobliżu. Jednak większości kręgosłupa i żeber nie odnaleziono. To nie mogo być dzieło lwów, ale raczej ludzi.
Naukowcy zastanawiają się, czy pierwotni myśliwi nie wykorzystywali lwów do polowań, tak jak plemię Dorobo w Kenii, które praktykuje odbieranie lwom ich zdobyczy.
Jak przyznają naukowcy, śmierć Yuki i udział w niej ludzi pozostaje tajemnicą.
PAP - Nauka w Polsce
krx/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.