Amerykańscy chirurdzy z University of Maryland przeprowadzili u 37-letniego mężczyzny najbardziej rozległy przeszczep twarzy – poinformowało BBC. Poza tkankami twarzy wszczepiono mu szczękę, zęby oraz język.
Operowanym był Richard Lee Norris, który miał całkowicie zdeformowana twarz po tym jak w 1997 r. został przypadkowo postrzelony. Stracił wtedy usta, zęby i nos. Przeszedł kilka operacji zarówno plastycznych, jak i ratujących mu życia, ale nie udało się choćby częściowo zrekonstruować jego twarzy. Ruchy ust miał mocno ograniczone.
Z powodu wyglądu przez 15 lat żył w całkowitej izolacji. Robił zakupy jedynie w nocy, a przed wyjściem z domu zakładał maskę.
Przeszczepiono mu twarz od dawcy, od którego pobrano również narządy wewnętrzne, które wszczepiono pięciu innych pacjentom.
Pierwszy przeszczep części twarzy przeprowadzono we Francji w 2005 r. u 38-letniej Isabelle Dinoire. Pierwsza transplantacja całej twarzy odbyła się w lipcu 2010 r. w Barcelonie.
W USA jest 200 weteranów wojennych ze zdeformowana twarzą, którzy są kandydatami do przeszczepu twarzy.
PAP - Nauka w Polsce
zbw/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.