Naukowcy zbadali jak działa białko odpowiedzialne za łysinę

Naukowcy z Pennsylvanii odkryli jak działa białko odpowiedzialne za męskie łysienie. Pozwoli to stworzyć leki powstrzymujące utratę owłosienia, a być może i na porost włosów - informuje pismo "Science Translational Medicine".


Większość mężczyzn zaczyna łysieć w średnim wieku, a około 80 proc. traci część włosów zanim osiągnie 70. rok życia. W procesie łysienia główną rolę odgrywa męski hormon - testosteron, a także czynniki genetyczne. Pod ich wpływem kurczą się mieszki włosowe.

Dzięki badaniom przeprowadzonym na łysych mężczyznach oraz myszach laboratoryjnych, naukowcy z zespołu prof. George'a Cotsarelisa (University of Pennsylvania) odkryli białko, które wywołuje utratę włosów. Pomogła w tym analiza aktywności genów u osób zaczynających tracić włosy.

Jak się okazało, poziom białka zwanego syntazą prostaglandyny D podnosi się w komórkach mieszków włosowych łysych części skóry głowy, ale nie ulega zmianie w przypadku skóry owłosionej.

Myszy z wysokim poziomem syntazy prostaglandyny D całkiem wyłysiały, a przeszczepione ludzkie włosy przestawały rosnąć pod wpływem białka.

Autorzy chcą opracować krem na porost włosów, zawierający substancje oddziaływujące na receptory w komórkach mieszków włosowych, z którymi wiąże się odkryte przez nich białko.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.01.2024  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera