
<strong>Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego zakończyła przyjmowanie zgłoszeń uczelni do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Szkół Wyższych "Uczelnia Liderów".</strong> Finał konkursu odbędzie się w 12 czerwca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. <em>Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.</em>
Certyfikat "Uczelnia Liderów" otrzymują szkoły wyższe - zarówno publiczne, jak i niepubliczne, których absolwenci są dobrze przygotowani do pełnienia ról zawodowych zgodnych z profilem wykształcenia. Wyróżniane są te uczelnie, które stawiają na aktywność w obszarze współpracy z otoczeniem -w tym zwłaszcza środowiskiem pracodawców, realizują programy europejskie - takie jak np. Erasmus - oraz rozwijają przedsiębiorczość akademicką.
Szkoły wyższe, które zgłosiły się do udziału w programie "Uczelnia Liderów", są teraz oceniane przez jury pod przewodnictwem prof. Dariusza Rotta, członka Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "W komisji zasiadają naukowcy specjalizujący się w problematyce zarządzania szkolnictwem i rozwoju edukacji. Badają oni, w jaki sposób uczelnie przygotowują swoich absolwentów do wejścia na rynek pracy i jak dbają o ich praktyczną edukację. Eksperci recenzują pracę uczelni i wystawiają im swoiste +cenzurki+" - tłumaczy prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Grażyna Kaczmarczyk.
Ponadto, w ramach programu "Uczelnia Liderów", wyróżnienia otrzymują rektorzy uczelni wykazujący się szczególnym, osobistym zaangażowaniem na rzecz rozwoju i promowania w swoich uczelniach idei edukacji dla rynku pracy i praktyki gospodarczej. Fundacja przyznaje im nagrody specjalne - statuetki "Aurea Praxis".
Tegoroczna edycja "Uczelni Liderów" jest już drugą organizowaną przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. W ubiegłym roku, w I edycji projektu, zarząd Fundacji przyznał 7 certyfikatów w kategorii "publiczne uczelnie akademickie", 28 w kategorii "uczelnie niepubliczne" oraz 8 w kategorii "państwowe wyższe szkoły zawodowe".
Nagrody "Aurea Praxis" (nagrody nadzwyczajne dla rektorów) otrzymali: rektor Collegium Civitas w Warszawie - prof. Edmund Wnuk-Lipiński, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy - prof. Antoni Bukaluk oraz rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Radzimiński.
Konkurs "Uczelnia Liderów" odbywa się pod honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego.
Wszystkich nagrodzonych poznamy 12 czerwca podczas uroczystej gali finałowej "Uczelni Liderów" w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.