Wykładem dr. hab. Andrzeja Koleżyńskiego "Wiązanie chemiczne: fikcja czy rzeczywistość?" rozpocznie się <strong>cykl dziesięciu wykładów otwartych "Granice Nauki</strong>". Spotkanie odbędzie się <strong>13 marca</strong> w Krakowie.
"Będziemy pytać o to, czym jest umysł, jak działa, dlaczego zawodzi i czemu w ogóle go posiadamy, jak kosmiczna ewolucja kształtowała Wszechświat, a biologiczna ludzką naturę, skąd wzięły się fenomen wierzeń religijnych oraz moralność, czy metody wykorzystywane przez różne dyscypliny są wiarygodne i na odkrycie czego wciąż pozwalają" - zapowiada cykl spotkań Łukasz Kwiatek z Centrum Kopernika i z portalu GraniceNauki.pl.
Serwis GraniceNauki.pl wystartował w październiku 2011 r., na jego łamach regularnie publikowane są artykuły w czterech kategoriach tematycznych: Wszechświat, Nauka i religia, Umysł, Ewolucja. Ich autorami są naukowcy oraz dziennikarze, członkowie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, m.in. światowej sławy filozof, fizyk i kosmolog prof. Michał Heller oraz jeden z najczęściej cytowanych polskich naukowców, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani. Redaktorem naczelnym serwisu jest dr hab. Bartosz Brożek, prof. UJ. Wszystkie artykuły udostępniane są portalowi INTERIA.PL, na którym publikowane się w specjalnej sekcji: http://fakty.interia.pl/raport/granice-nauki/centrum-kopernika
Serwis GraniceNauki.pl jest elementem projektu badawczego "Granice naukowego wyjaśniania", na którego realizację w latach 2011-2014 Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych otrzymało prestiżowy grant Fundacji Johna Templetona. Kwota dofinansowania wynosi ok. 2 mln dol.
Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych to krakowski instytut naukowy, będący jednostką wspólną Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Centrum rozpoczęło działalność w październiku 2008 roku z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera, który przeznaczył na założenie ośrodka otrzymaną Nagrodę Templetona. Centrum prowadzi działalność badawczą, wydawniczą, dydaktyczną i popularyzatorską.
Spotkanie w ramach cyklu "Granice nauki" rozpocznie się o godz. 18.30 w krakowskiej Winiarni i Winotece "Winoman" (ul. św. Tomasza 7). Kolejne wykłady w każdy wtorek w stałym miejscu i o stałej porze; wygłoszą je naukowcy związani z Centrum.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.