
Szkoła Główna Handlowa dołączyła do 1 proc. najlepszych szkół biznesowych na świecie - powiedział PAP rektor uczelni prof. Piotr Wachowiak podczas kongresu Impact w Poznaniu. "22 kwietnia 2025 r. SGH w Warszawie otrzymała prestiżową akredytację AACSB. To nasza trzecia międzynarodowa akredytacja, po AMBA i EQUIS" – dodał.
AACSB (Association to Advance Collegiate Schools of Business) i EQUIS (European Quality Improvement System) to dwie prestiżowe światowe akredytacje uczelni biznesowych. AACSB, popularniejsza w USA, jest najstarszą na świecie instytucją akredytującą szkoły biznesu na wszystkich trzech poziomach nauczania: licencjackim, magisterskim i doktorskim – w obszarze zarządzania i biznesu oraz rachunkowości. Łącznie z trzecią akredytacją, AMBA, która jest przyznawana jedynie programom typu MBA stanowi podstawę uwzględnienia i oceny uczelni m.in. w rankingach Financial Times czy The Economist.
Prof. Wachowiak zaznaczył w rozmowie z PAP, że uzyskanie tzw. potrójnej korony stawia SGH w elitarnym gronie 138 uczelni na świecie, które spełniają najwyższe standardy jakości w nauczaniu i badaniach w dziedzinie zarządzania. To wyróżnienie wzmacnia międzynarodową pozycję uczelni i zwiększa jej rozpoznawalność wśród studentów zagranicznych.
"W Polsce trzy korony mają tylko trzy instytucje: Akademia Leona Koźmińskiego, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz nasza uczelnia, czyli SGH" - powiedział prof. Wachowiak.
"To zdecydowanie podnosi pozycję naszej uczelni w międzynarodowych rankingach. SGH stanie się jeszcze bardziej rozpoznawalna na świecie, co na pewno przyciągnie coraz większą liczbę studentów zagranicznych. To dla nas ogromna szansa na dalszy rozwój" - ocenił rektor SGH.
Odnosząc się do swojej niedawnej wizyty w Kijowie i odebraniu doktoratu honoris causa od Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego, zaznaczył, że "to nie tylko moja osobista zasługa. To wyróżnienie dla całej naszej społeczności akademickiej za zaangażowanie i pomoc Ukrainie oraz ukraińskim uczelniom. Uważamy, że to nasz moralny obowiązek – dzielny naród ukraiński walczy nie tylko o swoją wolność, ale także o wolność europejską i amerykańską. Od pierwszych dni tej bestialskiej wojny SGH wspiera zarówno społeczeństwo ukraińskie, jak i ukraińskie uniwersytety".
"Na naszej uczelni bardzo prężnie działa studenckie Koło Odbudowy Ukrainy. Przygotowujemy propozycje działań, które pomogą Ukrainie jak najszybciej odbudować gospodarkę. Chcemy też wspierać Ukrainę w jej drodze do Unii Europejskiej. Będziemy pomagać w przygotowaniu dokumentów, które umożliwią sprawny i skuteczny przebieg procesu akcesyjnego. Naszym celem jest, by Ukraina mogła jak najszybciej zostać członkiem Unii" - powiedział prof. Wachowiak.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym kongresu Impact.
Wojciech Łobodziński (PAP)
wal/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.