Owłosione pająki nie wpadają we własne sieci

Udało się wyjaśnić, dlaczego pająki mogą chodzić po własnej lepkiej pajęczynie, nie przylepiając się do niej - informuje pismo "Naturwissenschaften". 

Badania nad tropikalnymi gatunkami Nephila clavipes oraz Gasteracantha cancriformis przeprowadzili naukowcy ze Smithsonian Tropical Research Institute oraz University of Costa Rica. Powtarzając wcześniej prowadzone badania, posługiwali się nowymi technikami i doskonalszym sprzętem - między innymi cyfrowymi kamerami i specjalnym mikroskopem.

Specjaliści odkryli, że nogi pająków chronione są przez gęsto pokrywające je włoski oraz specjalną nieprzywierającą substancję. W dodatku te stawonogi tak poruszają odnóżami, aby minimalizować przywieranie do podłoża.

Kropelki lepkiej cieczy prześlizgują się pomiędzy włoskami, jednak jeśli umyć pająkom nogi wodą z heksanem, tracą warstwę nieprzywierającej substancji i poruszają się z większym trudem.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera