Udało się wyjaśnić, dlaczego pająki mogą chodzić po własnej lepkiej pajęczynie, nie przylepiając się do niej - informuje pismo "Naturwissenschaften".
Specjaliści odkryli, że nogi pająków chronione są przez gęsto pokrywające je włoski oraz specjalną nieprzywierającą substancję. W dodatku te stawonogi tak poruszają odnóżami, aby minimalizować przywieranie do podłoża.
Kropelki lepkiej cieczy prześlizgują się pomiędzy włoskami, jednak jeśli umyć pająkom nogi wodą z heksanem, tracą warstwę nieprzywierającej substancji i poruszają się z większym trudem.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.