Astronomowie znaleźli rzadki ziemski pierwiastek w starych gwiazdach

Zespół amerykańskich naukowców zaobserwował w kosmosie rzadki pierwiastek – tellur, poinformowała uczelnia MIT (Massachusetts Institute of Technology). Do obserwacji użyto Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. 

13,7 miliarda lat temu Wszechświat składał się jedynie z wodoru, helu i niewielkich ilości litu – pierwiastki te powstały w wyniku Wielkiego Wybuchu. Gdy uformowały się pierwsze gwiazdy, zaczęły wytwarzać inne pierwiastki chemiczne, które rozprzestrzeniały się w kosmosie w efekcie wybuchów supernowych. W ten sposób powstały m.in. węgiel, tlen, czy żelazo.

Zespół amerykańskich naukowców po raz pierwszy wykrył pierwiastek tellur w trzech starych gwiazdach, które mają po prawie 12 miliardów lat. Badane gwiazdy znajdują się w odległości kilku tysięcy lat świetlnych od nas w halo Drogi Mlecznej i noszą oznaczenia: BD +17 3248, HD 108317 oraz HD 128279. Do badań użyto Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, obserwującego Wszechświat z orbity okołoziemskiej.

Tellur występuje na Ziemi, ale jest bardzo rzadki. Najnowsze obserwacje udowadniają, że pierwiastek ten istnieje także w kosmosie i prawdopodobnie występował już wiele miliardów lat temu, w momencie gdy powstały badane trzy gwiazdy.

Anna Frebel z MIT, jedna z autorów artykułu na temat odkrycia, uważa, że uzyskane rezultaty wspierają hipotezę, że tellur i inne ciężkie pierwiastki, powstały podczas eksplozji rzadkiego typu ekstremalnie szybkich supernowych. Zaobserwowane stosunki ilości ciężkich pierwiastków zgadzają się z modelami teoretycznymi tego rodzaju procesów.

„Żelazo i nikiel można wytworzyć w dowolnej supernowej, gdziekolwiek we Wszechświecie. Ale dla ciężkich pierwiastków, takich jak tellur, potrzeba wyspecjalizowanych supernowych” tłumaczy Frebel.

Wyniki badań zostały opublikowane czasopiśmie naukowym „Astrophysical Journal Lester”.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera