Potknięcia językowe zdarzają się nawet najlepszym mówcom. <strong>26 lutego o niepłynności wypowiedzi spontanicznych będzie mówić na Uniwersytecie Wrocławskim dr Anna Majewska-Tworek.</strong>
"Każdy z nas inaczej radzi sobie z takimi problemami. Potrafi je przezwyciężyć szybciej lub wolniej. Zależy to od doświadczenia językowego i szeroko rozumianej sprawności językowej. Odpowiednie narzędzia badawcze i wnikliwa analiza wskazują jednak, że wypowiadane przez nas teksty generalnie są bogate w różnego typu niepłynności, których zazwyczaj sobie nie uświadamiamy. Przezwyciężamy je automatycznie, bezwiednie. Można to zaobserwować tylko dzięki precyzyjnym narzędziom badawczym" - zapowiada swój wykład dr Anna Majewska-Tworek na stronie UWr.
Badaczka uczestniczy w niemiecko-brytyjsko-polskim projekcie GeWiss, w ramach którego językoznawcy porównują język naukowy w Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii.
"W ramach projektu GeWiss nagrano wypowiedzi pracowników nauki i studentów, a następnie przetranskrybowano w programie Exmaralda z dokładnością do jednej dziesiątej sekundy. Dzięki tak dokładnemu zapisowi można zaobserwować niezwykle interesujące zjawiska językowe nie tylko o charakterze autokorekty. Uzyskany materiał jest inspirujący w kontekście psycholingwistycznych badań skoncentrowanych wokół problemu planowania i powstawania wypowiedzi spontanicznej, czyli takiej, która nie została wcześniej wyuczona na pamięć jak wiersz" - opowiada dr Majewska-Tworek.
Wykład "Niepłynność jako uniwersalna cecha wypowiedzi spontanicznej" rozpocznie się o godz. 11 w sali 125 przy pl. Nankiera 15 we Wrocławiu. Wstęp wolny.
Szczegóły spotkania tutaj.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.