Najstarsze zwierzęta na Ziemi

Skamieniałości podobne do gąbek mogą być pozostałością najstarszych znanych zwierząt na Ziemi – informują naukowcy na łamach pisma "South African Journal of Science". 

Drobinki wielkości ziarenek piasku, znalezione w skałach w Namibii, to być może nasi najstarsi znani, zwierzęcy przodkowie. Skały datowano na 760 mln lat.

Brytyjscy geolodzy natrafili na setki okazów Otavia antiqua. Zapewne te organizmy występowały bardzo powszechnie.

Zdaniem autorów, z tych organizmów podobnych do gąbek mogły powstać pierwsze wielokomórkowe zwierzęta, z których z kolei powstały wszystkie inne zwierzęta, takie jak dinozaury czy ludzie.

Opierając się na analizie skał, naukowcy sądzą, że Otavia żyła w stojących wodach, w tym w lagunach lub na płyciznach. Żywiła się prawdopodobnie glonami i bakteriami, które przedostawały się przez pory do jej wnętrza.

Najmłodsze znane skamieniałości Otavia antiqua są młodsze od tych z Namibii o jakieś 200 mln lat.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera