Ruiny szkoły Azteków otwarte w stolicy Meksyku

W Meksyku otwarto dla zwiedzających ruiny azteckiej szkoły w Tenochtitlan, stolicy państwa Azteków, odkryte przez archeologów podczas prac renowacyjnych – informuje serwis internetowy Latin American Herald Tribune. 

Pozostałości Calmecac - jak nazwano budowlę, w której dzieci azteckiej elity kształciły się w wojskowości i religii – znajdują się w centrum dzisiejszego miasta Meksyk, ok. 100 metrów od ruin Templo Mayor, najważniejszej budowli sakralnej Azteków budowanej etapami w XIV I XV wieku.

Zdaniem naukowców aztecka szkoła została zbudowana w okresie 1486-1502 r. Jej pozostałości odkryli archeolodzy podczas prac renowacyjnych wśród azteckich ruin w mieście Meksyk, mających na celu powiększenie obszaru zajmowanego przez Centrum Kultury Hiszpanii w centrum miasta.

Według archeologa Raula Barrery, kierującego pracami wykopaliskowymi na terenie Calmecac, szkoła była jednym z najważniejszych kompleksów architektonicznych wzniesionych w szczytowym okresie rozwoju cywilizacji Azteków i instytucją, gdzie kształcono przyszłych przywódców, kapłanów i wojowników.

W pobliżu ruin szkoły archeolodzy odnaleźli ponad 100 artefaktów z okresów prekolumbijskiego oraz kolonialnego, a także kilka posągów przedstawiających azteckich bogów.

Jak poinformowała Ana Tome, dyrektor Centrum Kultury Hiszpanii, odkrycie Calmecac pozwoliło na poznanie nowych aspektów starożytnych cywilizacji Meksyku, które są częścią dziedzictwa kulturalnego kraju.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera