Naukowcy z USA opracowali model lotu ptaków szybko latających w lesie. Badania na tym modelu ułatwią opracowanie systemu sterowania dla samolotów bezpilotowych, tak aby mogły one omijać przeszkody w trudnym terenie – poinformował magazyn „Technology Review”. <br />
Szybko latające ptaki, np. jastrząb gołębiarz, mogą przelatywać przez gęsty las, intuicyjnie omijając drzewa. Zespół naukowców z Massachusetss Institute of Technology (MIT) pod kierownictwem dr. Emilio Frazzoli wyznaczył próg szybkości, powyżej którego na pewno jednak zderzą się z drzewem. Obliczenia te pomogą budowie systemów kierowania i napędu dla małych bezpilotowych samolotów rozpoznawczych UAV (Unmanned Aerial Vehicle), tworząc dla nich systemy aktywnego sterowania, oparte na locie ptaków
UAV latają zwykle na małej wysokości, a co za tym idzie z niewielką szybkością w terenie zabudowanym, pokrytym lasem lub w górach, aby nie spowalniać dodatkowo lotu przed osiągnięciem końca pola widzenia operatora lub kamer w automatycznym reżimie lotu. Inżynierowie mieli nadzieję, że zamontowanie dodatkowych czujników pozwoli im na zwiększenie szybkości lotu w trudniejszym terenie
Tymczasem naukowcy MIT, na podstawie przelotów jastrzębi stworzyli matematyczny model lotu w środowisku z dużą liczbą przeszkód, wykazując na jego podstawie, iż powyżej pewnej szybkości ptak czy samolot zawsze się rozbije, niezależnie od tego, jak wiele informacji miałby o położeniu i drodze do przeszkód, leżących na jego drodze.
Naukowcy stwierdzili, że ptaki unikają tego losu w prosty sposób – rozróżniają rodzaj i zagęszczenie przeszkód i dostosowują do tego szybkość lotu, przyśpieszając i zwalniając, tak aby zachować bezpieczną odległość do wymijanych obiektów. To pomaga ptakom latać szybkiej niż wynikałoby to z właściwości ich postrzegania.
Jak stwierdził dr Frazzoli, jest to podobne do jazdy na nartach - narciarz nie zatrzymuje się przed pierwszym drzewem jakie widzi, tylko omija je, zmieniając szybkość i wierząc, że za nim znajdzie się przestrzeń do wyminięcia następnego drzewa.
Zespół z MIT współpracuje obecnie z biologami Harvard University, by sprawdzić, w jaki sposób opracowany model przystaje do rzeczywistego lotu ptaków. Naukowcy opracowali też prostą grę komputerową, aby sprawdzić, na ile dobrze ludzie mogą nawigować w symulowanym lesie w miedzy drzewami przy dużej szybkości. Badania prowadzone przy użyciu tej gry mają wyjaśnić, jak blisko teoretycznego limitu szybkości znajdą się ludzie pilotujący samoloty bezzałogowe.
PAP - Nauka w Polsce
mmej/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.