Rzadki żółw z Kambodży będzie śledzony za pomocą satelity

Jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem żółwi z gatunku Batagur affinis został wypuszczony z przytwierdzonym do skorupy nadajnikiem satelitarnym do rzeki w Kambodży. Pozwoli to ocenić, jak zwierzęta te radzą sobie z zagrożeniami ze strony człowieka – podała agencja AP.

34-kilogramowa samica żółwia rzecznego wyposażona w nadajnik trafiła w minionym tygodniu do rzeki Sre Ambel w południowo-zachodniej Kambodży. Żółwi tego gatunku żyje na wolności jedynie 200.

Zwierzęciu zwróciła wolność organizacja ochrony przyrody z Nowego Jorku, Wildlife Conservation Society, która uratowała je w ubiegłym roku z rąk przemytników, skutecznie dziesiątkujących populację żółwi i innych zwierząt w Kambodży. Przemycane zwierzęta trafiają najczęściej na chiński rynek.

Gatunek Batagur affinis, uważany niegdyś za własność kambodżańskich władców, przetrwał na wolności jedynie w Malezji, Indonezji i Kambodży – napisała organizacja w oświadczeniu. W dorzeczu Sre Ambel żyje najwyżej 10 samic. Jednak zdaniem działaczy ochrony przyrody gatunek ten ma duże szanse na przetrwanie, gdyż lasy namorzynowe w tym regionie są największe i najbardziej dziewicze w całej Azji Południowo-Wschodniej. Obejmują 45 tys. hektarów.

Pierwsza jak do tej pory próba monitorowania tego gatunku pokaże, jak żółwie radzą sobie wśród rybaków, w rejonach wydobycia piasku oraz tam, gdzie lasy mangrowe zamieniane są w farmy krewetek.

Niewielka populacja gatunku żółwi Batagur affinis została znaleziona w Sre Ambel w 2000 roku, choć wcześniej uważano te gady za lokalnie wymarłe.

Za sprawą przemytników dzikie zwierzęta z Kambodży – od żółwi po tygrysy - trafiają na chiński rynek ze względu na przypisywane im właściwości lecznicze.

Żółwi projekt Wildlife Conservation Society przeprowadza m.in. we współpracy z kambodżańskim rządem.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera