Przeszczepianie małemu dziecku fragmentu wątroby od jego matki daje w przypadku atrezji dróg żółciowych lepsze wyniki niż przeszczep od ojca - informuje "American Journal of Transplantation". <br />
Atrezja (zarośnięcie) dróg żółciowych to występująca raz na 10 tys. urodzeń, zagrażająca życiu choroba, która jest najczęstszą przyczyną niewydolności wątroby u noworodków. Przewód odprowadzający żółć z wątroby do jelita jest niedrożny lub nie ma go wcale i jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie operacyjnie udrożniony, dochodzi do niewydolności wątroby. Wówczas dzieci wymagają przeszczepu. Ponieważ trudno znaleźć dawcę o podobnych rozmiarach ciała, przeważnie są to przeszczepy fragmentu wątroby od jednego z członków rodziny.
Naukowcy z University of California w San Francisco przeanalizowali wszystkie przypadki przeszczepienia wątroby u dzieci w całych Stanach Zjednoczonych w latach 1996-2010. Okazało się, że dzieci z atrezją dróg żółciowych lepiej tolerują przeszczep wątroby od matki niż od ojca - odsetek niepowodzeń wyniósł odpowiednio 3,7 i 10,5 proc. Prawdopodobnie organizm dziecka przyzwyczaja się do obecności komórek matki już podczas życia płodowego - potrafią się one bowiem przedostawać przez łożysko. Jednak przy przeszczepach wątroby z powodu innych niż atrezja chorób nie stwierdzono różnic pomiędzy przeszczepami od matek i ojców.
Wyniki badań mogą mieć bardzo praktyczne znaczenie dla rodzinnych przeszczepów.
W Polsce specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali już ponad 500 przeszczepów wątroby u dzieci - były to głównie przeszczepy rodzinne z powodu atrezji dróg żółciowych.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ ula/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.