Roboty mogą pomóc w rehabilitacji dzieci z autyzmem. Badanie przeprowadzone przez uczonych z uniwersytetu Minho potwierdziło, że niecodzienna terapia przy pomocy urządzeń ułatwia małym pacjentom komunikację z otoczeniem oraz podnosi ich poziom kreatywności.
Niekonwencjonalne leczenie prowadzone na portugalskim uniwersytecie Minho nazywa się "Projekt Robotyka-Autyzm". W trakcie terapii wykorzystuje się urządzenia, aby podnieść poziom komunikacji oraz interakcji u małych pacjentów w różnorodnych, zaplanowanych wcześniej przez uczonych, sytuacjach.
"Pierwsza seria testów dowiodła, że autystyczne dzieci biorące udział w terapii z robotami chętniej integrują się z innymi uczestnikami leczenia oraz przejawiają wyższy stopień komunikacji oraz kreatywności. W dalszym ciągu będziemy rozwijać naszą metodę leczenia na pacjentach w wieku szkolnym, szczególnie u tych o stosunkowo niskim stopniu zaawansowania choroby" - poinformowała Filomena Soares z zespołu naukowego.
Według portugalskiej badaczki, wykorzystanie robotów pozwoliło małym uczniom zwiększyć komunikację podczas zadań wykonywanych wspólnie z kolegami. "W trakcie zabawy z maszynami, której towarzyszyli rodzice, autystyczne dzieci przejawiały też większą chęć interakcji ze swoimi najbliższymi" - powiedziała Filomena Soares.
Badanie zastosowania nowatorskiej terapii jest prowadzone przez naukowców z uniwersytetu Minho we współpracy z Portugalskim Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Chorych Psychicznie (APPACDM) oraz portugalskim ministerstwem oświaty.
Autyzm dziecięcy to całościowe zaburzenie rozwoju, charakteryzujące się problemami z komunikacją uczuć, utrudnionymi związkami społecznymi, a także kłopotami z integracją wrażeń zmysłowych dziecka.
PAP - Nauka w Polsce, Marcin Zatyka
zat/ ula/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.