Centralny układ nerwowy małych pająków wypełnia nawet wnętrze ich nóg - informuje serwis EurekAlert.
Im mniejszy jest pająk, tym proporcjonalnie większy jego mózg – wypełnia wszelkie wolne przestrzenie ich ciała, a u najmniejszych gatunków – także nogi. Centralny układ nerwowy może wypełniać do 80 proc. objętości tułowia i do 25 proc wnętrza nóg.
Dzięki stosunkowo dużemu mózgowi, nawet bardzo małe pająki są w stanie tkać sieci oraz wykonywać złożone czynności związane z łowieniem zdobyczy. Jednak w przypadku najmniejszych młodych pająków ich ciała są wręcz rozepchnięte przez mózgi (ciała dorosłych nie są już tak wybrzuszone).
W przypadku człowieka mózg stanowi około 2-3 proc. masy ciała, u małych pająków – nawet kilkadziesiąt procent. Pająki zużywają na potrzeby mózgu znaczną część energii spożywanego pokarmu.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.