Inteligencja w nogach

Centralny układ nerwowy małych pająków wypełnia nawet wnętrze ich nóg - informuje serwis EurekAlert. 

Naukowcy ze Smithsonian Tropical Research Institute w Panamie badali wpływ rozmiarów ciała na wielkość mózgu oraz zachowanie dziewięciu gatunków pająków – od gigantów żyjących w lasach tropikalnych po pajączki mniejsze niż główka szpilki. Największy, Nephila clavipes ważył 400 000 razy więcej niż młodociana postać maleńkiego pająka Mysmena.

Im mniejszy jest pająk, tym proporcjonalnie większy jego mózg – wypełnia wszelkie wolne przestrzenie ich ciała, a u najmniejszych gatunków – także nogi. Centralny układ nerwowy może wypełniać do 80 proc. objętości tułowia i do 25 proc wnętrza nóg.

Dzięki stosunkowo dużemu mózgowi, nawet bardzo małe pająki są w stanie tkać sieci oraz wykonywać złożone czynności związane z łowieniem zdobyczy. Jednak w przypadku najmniejszych młodych pająków ich ciała są wręcz rozepchnięte przez mózgi (ciała dorosłych nie są już tak wybrzuszone).

W przypadku człowieka mózg stanowi około 2-3 proc. masy ciała, u małych pająków – nawet kilkadziesiąt procent. Pająki zużywają na potrzeby mózgu znaczną część energii spożywanego pokarmu.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.01.2024  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera