
<strong>Od 18 grudnia w poznańskim Muzeum Narodowym można zwiedzać nowo otwartą Galerię Sztuki Starożytnej.</strong> Na ekspozycję składa się około tysiąc zabytków. "Kompletujemy dzisiaj zestaw stałych galerii. To chwila, na którą Muzeum Narodowe w Poznaniu czekało od dawna" - podkreślił dyrektor instytucji Wojciech Suchocki w czasie sobotniego wernisażu.
"Stworzyliśmy małą panoramę kultur antycznych, począwszy od Bliskiego Wschodu z Egiptem, poprzez Grecję, Rzym i Etrurię aż po Amerykę Prekolumbijską" - mówił Szymkiewicz.
W pierwszej części wystawy znajdują się nowożytne kopie rzeźb antycznych. W zamyśle pomysłodawców w ten sposób chciano pokazać recepcję sztuki starożytnej w ostatnich wiekach. "To swoisty prolog, przedsionek do właściwej ekspozycji" - wyjaśniał Szymkiewicz.
Dalej zobaczymy oryginalne zabytki z obszaru Bliskiego Wschodu, starożytnego Egiptu - są to obiekty związane z obrzędowością pogrzebową i bóstwami, wystrojem architektonicznym. Uwieńczeniem zbioru znad Nilu są zabytki z okresu koptyjskiego. Zwiedzający zapoznają się kolejno z artefaktami starożytnej Grecji, również terenów skolonizowanych - Cypru, Azji Mniejszej, Italii Południowej, następnie Rzymu, Bizancjum aż po sztukę prekolumbijską z obszaru Ameryki Środkowej i Wyżu Andyjskiego.
Szymkiewicz zwrócił szczególną uwagę na bogatą i atrakcyjna ekspozycję zdobionych waz greckich pozwalającą prześledzić podstawowe techniki dekoracji i przemian stylowych.
Wiele z prezentowanych obecnie zabytków nie było do tej pory udostępnianych publicznie, ze względu na wieloletnie skomplikowane i czasochłonne procedury konserwacyjne. Na kolekcję składają się również obiekty pożyczone z innych muzeów i kolekcji uniwersyteckich. Uwagę zwraca nowoczesna aranżacja plastyczna wykonana przez zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Matejki z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współautorką merytorycznej koncepcji wystawy jest Anna Dyszkant.
Po raz pierwszy Jan Szymkiewicz oprowadzi publiczność po galerii w cyklu planowanych spotkań w ramach programu edukacyjnego 8 stycznia o godzinie 12.00.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.