Historia i kultura

W Poznaniu otwarto stałą Galerię Sztuki Starożytnej

Ekspozycja Galerii Sztuki Starożytnej w dniu otwarcia, fot. S. Zdziebłowski
Ekspozycja Galerii Sztuki Starożytnej w dniu otwarcia, fot. S. Zdziebłowski

<strong>Od 18 grudnia w poznańskim Muzeum Narodowym można zwiedzać nowo otwartą Galerię Sztuki Starożytnej.</strong> Na ekspozycję składa się około tysiąc zabytków. &quot;Kompletujemy dzisiaj zestaw stałych galerii. To chwila, na którą Muzeum Narodowe w Poznaniu czekało od dawna&quot; - podkreślił dyrektor instytucji Wojciech Suchocki w czasie sobotniego wernisażu.

Autor koncepcji merytorycznych wystawy, Jan Szymkiewicz, w czasie otwarcia ekspozycji wymienił wydarzenia w historii Muzeum zmierzające do otwarcia galerii starożytności. W 1945 roku placówka wysunęła postulat utworzenia Galerii Sztuki Starożytnej możliwie najprędzej, ale dopiero w 1983 roku w poznańskim Muzeum Narodowym udostępniono wystawę czasową prezentującą całościowo zbiory starożytności. Kolejnym krokiem była zorganizowana w 2003 roku wystawa, ukazująca wyniki badań wykopaliskowych w Novae w Bułgarii. Jan Szymkiewicz podkreślił, że zbiory działu powstawały długo na przestrzeni XIX i XX wieku. "Są to zabytki nieliczne, ale różnorodne, związane z obszarami kultur cywilizacji starożytnych" - mówił. Muzealnicy przyjęci nietypową formułę prezentacji zbiorów - artystyczną, w przeciwieństwie do dość powszechnej, historycznej.

"Stworzyliśmy małą panoramę kultur antycznych, począwszy od Bliskiego Wschodu z Egiptem, poprzez Grecję, Rzym i Etrurię aż po Amerykę Prekolumbijską" - mówił Szymkiewicz.

W pierwszej części wystawy znajdują się nowożytne kopie rzeźb antycznych. W zamyśle pomysłodawców w ten sposób chciano pokazać recepcję sztuki starożytnej w ostatnich wiekach. "To swoisty prolog, przedsionek do właściwej ekspozycji" - wyjaśniał Szymkiewicz.

Dalej zobaczymy oryginalne zabytki z obszaru Bliskiego Wschodu, starożytnego Egiptu - są to obiekty związane z obrzędowością pogrzebową i bóstwami, wystrojem architektonicznym. Uwieńczeniem zbioru znad Nilu są zabytki z okresu koptyjskiego. Zwiedzający zapoznają się kolejno z artefaktami starożytnej Grecji, również terenów skolonizowanych - Cypru, Azji Mniejszej, Italii Południowej, następnie Rzymu, Bizancjum aż po sztukę prekolumbijską z obszaru Ameryki Środkowej i Wyżu Andyjskiego.

Szymkiewicz zwrócił szczególną uwagę na bogatą i atrakcyjna ekspozycję zdobionych waz greckich pozwalającą prześledzić podstawowe techniki dekoracji i przemian stylowych.

Wiele z prezentowanych obecnie zabytków nie było do tej pory udostępnianych publicznie, ze względu na wieloletnie skomplikowane i czasochłonne procedury konserwacyjne. Na kolekcję składają się również obiekty pożyczone z innych muzeów i kolekcji uniwersyteckich. Uwagę zwraca nowoczesna aranżacja plastyczna wykonana przez zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Matejki z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współautorką merytorycznej koncepcji wystawy jest Anna Dyszkant.

Po raz pierwszy Jan Szymkiewicz oprowadzi publiczność po galerii w cyklu planowanych spotkań w ramach programu edukacyjnego 8 stycznia o godzinie 12.00.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera