Historia i kultura

Badacz najstarszej świątyni świata w Warszawie

<strong>Prof. Klaus Schmidt</strong> z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Berlinie wygłosi 15 grudnia o godz. 11.00 w Pałacu Kazimierzowskim (Sala Senatu UW, Krakowskie Przedmieście 26/28) wykład w języku angielskim pt. <strong>&quot;Gobekli Tepe, Early Neolithic Sanctuaries in Upper Mesopotamia&quot;.</strong>

Naukowiec od 1994 roku bada stanowisko Gobekli Tepe w Turcji, które uważane jest za najstarsze sanktuarium na świecie, składające się z monumentalnej megalitycznej architektury - kamiennych kręgów z filarami zdobionym motywami zwierzęcymi. Według archeologów konstrukcje powstały ok. 9 tys. lat p.n.e., czyli ponad 6 tys. lat przed wzniesieniem słynnego Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Stanowisko archeologiczne położone jest w południowo-wschodniej części Turcji obok miasta Urfa. To w tym rejonie ludzie po raz pierwszy na świecie zaczęli uprawiać rolę i zakończyli długi etap tzw. gospodarki zbieracko - łowieckiej. Zwrot nastąpił nagle po zakończeniu epoki lodowcowej. Prof. Schmidt będzie starał się wyjaśnić w swoim wystąpieniu, dlaczego ludzie zdecydowali się na udomowienie roślin i zwierząt. Naukowiec, jak zapowiada, zaproponuje inną wizję tzw. rewolucji neolitycznej.

Wykład odbędzie w ramach Dorocznych Wykładów Antropologicznych Pamięci Profesora Andrzeja Wiercińskiego.

Prof. Klaus Schmidt znany jest polskim czytelnikom, dzięki publikacji wydanej w Państwowym Instytucie Wydawniczym (PIW) w 2010 roku zatytułowanej "Budowniczowie pierwotnych świątyń".

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera