Do Słońca zbliża się wyjątkowo duża i bardzo jasna kometa z grupy Kreutza - informuje serwis NASA - SpaceWeather.com.
Typowe komety z tej rodziny są obiektami o średnicy około 10 metrów. Średnio w ciągu tygodnia jedna taka kometa spada na naszą dzienną gwiazdę.
Lovejoy (C/2011 W3) jest jednak wyjątkowa, bo rozmiar jej jądra szacuje się na około 200 metrów. Obiekt wciąż zbliża się do Słońca i jaśnieje. Dzięki temu, w maksimum blasku kometa stanie się tak jasna, jak Jowisz i Wenus, tyle że wtedy będzie już ginąć w blasku Słońca, bo na sferze niebieskiej będzie się znajdować bardzo blisko niego.
W dniach 15-16 grudnia kometa muśnie Słońce, przechodząc około 140 tysięcy kilometrów (1,2 promienia słonecznego) nad powierzchnią naszej dziennej gwiazdy. Obiekt najprawdopodobniej nie przeżyje tego spotkania, bo zostanie całkowicie odparowany.
Całe zjawisko na pewno zarejestrują dokładnie satelity, takie jak SOHO czy STEREO-B.
PAP - Nauka w Polsce
aol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.