
<strong>Wspieranie rozwoju potencjału naukowego, jaki drzemie w dzieciach i młodzieży, niezależnie od ich sytuacji materialnej, społecznej i zdrowotnej, przyświeca działaniom Polskiej Akademii Dzieci.</strong> Uczniowie szkół podstawowych, wychowankowie domów dziecka oraz mali pacjenci hospicjów mogą w aulach uniwersyteckich przed pełną salą opowiadać o swoich pasjach, poznawać naukowców i ich osiągnięcia. <strong>Organizator tych zjazdów - Polska Akademia Dzieci kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</strong>
"Nie oceniamy wiedzy dzieci, przez co czują się one o wiele swobodniej niż w ławkach szkolnych. Osoby zaangażowane w naszą działalność nie dostają z tego powodu żadnego wynagrodzenia: ani wykładowcy akademiccy, ani studenci pomagający przy organizacji, ani koordynatorzy na poszczególnych uczelniach czy też członkowie Stowarzyszenia Polska Akademia Dzieci" - podkreśla Broszkiewicz.
PAD jest rozwinięciem projektu Gdańskiego Uniwersytetu dla Dzieci, w ramach którego w roku szkolnym 2009/2010 odbywały się bezpłatne wykłady dla dzieci z trójmiejskich szkół podstawowych, hospicjów oraz domu dziecka w Sopocie. Do tej pory do projektu PAD przyłączyło się 10 polskich uczelni w siedmiu miastach: w Gdańsku, Spocie, Gdyni, Bydgoszczy, Poznaniu, Nowym Sączu i Krakowie. W całej Polsce w zajęciach uczestniczy ok. 3 tys. dzieci w wielu 6-12 lat. "Dajemy im możliwość podzielenia się pasjami naukowymi z innymi dziećmi w auli uniwersytetu. Dzieci są stawiane na równi z dorosłymi naukowcami. Po wykładzie małego naukowca jest wykład +dużego+ naukowca. To ważne, by dzieci czuły się docenione za to, że się czymś interesują" - powiedziała wiceprezes Stowarzyszenia Polska Akademia Dzieci Ewa Międzobrodzka.
PAD nawiązała współpracę naukową z ponad 60 naukowcami w Polsce i 2 naukowcami z zagranicy. Jak deklarują wychowawcy i rodzice uczestników zjazdów, prowadzenie wykładów dla rówieśników wpływa na wzrost samooceny dzieci.
W ramach comiesięcznego spotkania organizowana jest 20-30 minutowa prelekcja dziecka, tyle samo trwa następujący po niej wykład nauczyciela akademickiego. Po każdym wystąpieniu jest czas na dyskusję - za każde zadane pytanie dzieci są nagradzane drobnymi gadżetami, a wszyscy słuchacze żegnani słodkim poczęstunkiem, w myśl zasady, że "po wysiłku intelektualnym należy uzupełnić poziom glukozy".
"Dążymy do tego, aby do 2020 roku Polska stała się pierwszym państwem na świecie, w którym każe dziecko (jeśli tylko chce) będzie miało możliwość podzielenia się swoimi pasjami naukowymi ze swoimi rówieśnikami. Chcielibyśmy również umożliwić uczestnictwo w spotkaniach dzieciom spoza rejonów miejskich. Będziemy się w tym celu starać o dofinansowanie naszej działalności" - deklarują członkowie stowarzyszenia PAD. Liczą oni, że uda się w ten sposób zaktywizować młodych ludzi, szczególnie z domów dziecka, i pomóc im w rozpoczęciu nowej drogi życia związanej z nauką.
Pierwszym projektem PAD był zorganizowany 1 czerwca 2009 r. Pierwszy Ogólnopolski Zjazd Młodych Naukowców na Uniwersytecie Gdańskim dla 350 dzieci.
Od października 2009 do maja 2010 r. Gdański Uniwersytet Dziecięcy na Uniwersytecie Gdańskim gościł 600 "młodych naukowców" z Trójmiasta.
1 czerwca 2010 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa dla Dzieci na Politechnice Gdańskiej z udziałem 500 młodych osób. Od października 2010 do maja 2011r. aż 2500 dzieci w 4 miastach w Polsce spotykało się na 6 uczelniach wyższych. 1 czerwca 2011 r. w Gdańsku zorganizowano kolejną międzynarodową konferencję naukową dla dzieci. Na Uniwersytecie Jagiellońskim zajęcia PAD ruszyły 18 listopada 2011 r.
W organizację projektów angażują się wolontariusze, studenci, a także byli lub starsi wychowankowie domów dziecka. Dzieci, które chcą uczestniczyć w zajęciach mogą się skontaktować ze Stowarzyszeniem drogą mailową.
Comiesięczne wykłady dla Młodych Naukowców goszczą: Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Sądecka Akademia Dzieci oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny.
Działania PAD zostały objęte patronatami Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Europejskiego Roku Kreatywność i Innowacje, rektora Uniwersytetu Gdańskiego, rektora Politechniki Gdańskiej, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, rektora Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, prezydenta Gdańska i prezydenta Sopotu.
Aktualności dotyczące działalności Polskiej Akademii Dzieci znajdują się na stronie internetowej: http://akademiadzieci.wordpress.com/
PAP - Nauka w Polsce
kol/ wos/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.