Rozszczep wargi skorygowany genetycznie u myszy

Specjalistom z Weil Cornell Medical Center udało się na mysim modelu skorygować wadę rozwojową - rozszczep wargi - informuje pismo "Developmental Cell". 

Rozszczep wargi to jedna z najczęstszych wad rozwojowych u ludzi- nie tylko oszpecających, ale też utrudniających normalne funkcjonowanie. Jego przyczyną jest nieprawidłowe działanie kilku genów. Obecnie w leczeniu rozszczepu stosuje się leczenie chirurgiczne i ćwiczenia logopedyczne.

Profesor Licia Selleri z Weill Cornell Medical College wykorzystała do badań specjalny szczep myszy z genetyczną skłonnością do rozszczepu wargi i podniebienia. Okazało się, że dużą rolę odgrywają geny kodujące białka Pbx, które w ostatecznym efekcie wpływają na powstawanie nieprawidłowości. Aby zapobiec zniekształceniom, wystarczyło zmienić u zarodka jeden typ cząsteczki na szlaku Wnt, decydującym o rozwoju zarodka.

Wyniki badań naukowców z Weil Cornell Medical Center mogą w przyszłości posłużyć opracowaniu metod leczenia rozszczepu wargi i podniebienia u ludzi.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.03.2025  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard pozwał administrację Trumpa za zakaz przyjmowania zagranicznych studentów

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu zagrażają tysiącom gatunków zwierząt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera