Test na wyleczalne nadciśnienie

Zespół Conna, najczęstszą z uleczalnych przyczyn nadciśnienia tętniczego, można stosunkowo prosto wykryć dzięki badaniom obrazowym - informuje &quot;Journal of Clinical Endocrinology nad Metabolism &quot;. <br />

Zespół Conna, inaczej pierwotny hiperaldosteronizm, wywołany jest zwiększonym wytwarzaniem aldosteronu przez nadnercza - małe gruczoły usytuowane tuż nad nerkami. Najczęściej rozpoznawany u osób między 3. a 5. dekadą życia, zespół ten jest przyczyną co dwudziestego przypadku nadciśnienia.

Dotychczas rozpoznanie zespołu Conna opierało się na trudnych do przeprowadzenia badaniach - trzeba było analizować krew pobraną z żyły odprowadzającej krew z nadnercza.

Zdaniem naukowców z University of Cambridge zamiast tej uciążliwej procedury wystarczy badanie metoda PET-CT (pozytonowa tomografia emisyjna), które opiera się na rejestrowaniu produktów rozpadu podanego pacjentowi izotopu. PET-CT pozwala uwidocznić gruczolaki nadnerczy - łagodne guzy, które wydzielają podnoszący ciśnienie tętnicze aldosteron.

Specjaliści z Cambridge zastosowali specjalny związek znakowany węglem radioaktywnym - 11C-metomidat, który gromadzi się w nadnerczach.

Gdy przyczyna problemu zostanie juz rozpoznana, zespół Conna można leczyć podając lek blokujący działanie aldosteronu albo usuwając chore nadnercze. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do zawału lub udaru.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera