Otwarto czwartą astrobazę w woj. kujawsko-pomorskim

<strong>Czwarte obserwatorium astronomiczne, tzw. astrobazę, w województwie kujawsko-pomorskim otwarto przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy.</strong> Łącznie w regionie ma działać 14 takich obiektów. 

Wcześniej oddano do użytku astrobazy w Gniewkowie, Jabłonowie Pomorskim i Radziejowie.

Budynki przyszkolnych obserwatoriów są zwieńczone kopułami, które są zautomatyzowane, tzn. można je zdalnie otwierać i zamykać. Wszystkie bazy są wyposażone m.in. w teleskop automatyczny, teleskop słoneczny, lornetki, kamery astronomiczne i sprzęt teleinformatyczny.

Program budowy obserwatoriów przy szkołach prowadzi samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Opracowanie programów obserwacyjnych, szkolenie lokalnych koordynatorów opiekujących się obserwatoriami i prowadzenie nadzoru merytorycznego powierzono Pracowni Astronomii Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Zadaniem lokalnych samorządów jest realizowanie programów obserwacyjnych, stworzenie odpowiednich warunków do funkcjonowania obserwatoriów oraz wynagradzanie lokalnych koordynatorów.

Koszt projektu budowy astrobaz w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 4,2 mln zł. Budowa i zakup wyposażenia jednej bazy kosztuje prawie 300 tys. zł. Inwestycje są realizowane przy wsparciu środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Kolejne obserwatoria powstają w następujących miejscowościach: Dobrzyniu nad Wisłą, Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Rypinie, Świeciu nad Wisłą, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej i Żninie.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ hes/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

  • 16.04.2025. Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański. PAP/Radek Pietruszka

    Start misji Ax-4 z polskim astronautą - 29 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera