Szczupli gorzej znoszą operacje

Osoby szczupłe są bardziej narażone na zgon w ciągu 30 dni od operacji niż pacjenci o przeciętnej budowie, otyli czy z nadwagą - informuje pismo "Archives of Surgery". 

Zespół George'a Stukneborga z University of Virginia przyjrzał się statystykom zgonów w ciągu miesiąca po operacji. Dane dotyczyły niemal 190 tys. pacjentów operowanych w latach 2005 i 2006 i pochodziły z programu American College of Surgeons National Surgical Quality Improvement Program. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy otyłość zwiększa ryzyko związane z operacjami chirurgicznymi. Jednak wbrew oczekiwaniom bardziej zagrożone okazały się osoby szczupłe.

Aby określić, czy dana osoba jest szczupła, otyła czy o typowej wadze naukowcy posługiwali się wskaźnikiem wagi ciała (BMI). BMI oblicza się dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Zgodnie z wytycznymi U.S. Centers for Disease Control and Prevention BMI poniżej 18,5 to niedowaga, norma - od 18,5 do 24,9; 25 do 29,9 to nadwaga, zaś otyłość - 30 i więcej.

Jak się okazało, osoby z niskim BMI (szczupłe) znacznie częściej umierały w ciągu 30 dni po operacjach z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej. 3200 osób zmarło w ciągu 30 dni od operacji. Wśród pacjentów z BMI niższym niż 23,1 śmiertelność wyniosła 2,8 proc, podczas gdy w grupie otyłej (BMI 35,3 lub więcej)- tylko około 1 proc. Śmiertelność w szczupłej grupie była też o 40 proc. wyższa w porównaniu z grupą o BMI od 26,3 do 29,3 (nadwaga). BMI okazał się czynnikiem ryzyka niezwiązanym z typem operacji ani innymi czynnikami.

Przy okazji porównano ryzyko związane z różnymi operacjami - na przykład przy "zwiadowczych" operacjach chirurgicznych jamy brzusznej było to aż 14 proc, podczas gdy usunięcie małego guzka z piersi było związane ze zgonem tylko raz na tysiąc przypadków (0,1 proc).

Zdaniem Stukenborga, niski wskaźnik BMI powinien być brany pod uwagę jako istotny czynnik ryzyka przy podejmowaniu decyzji przedoperacyjnych, planowaniu wypisów oraz szkoleniu pacjentów. Jak zaznacza komentujący wyniki badań dr Nestor de la Cruz-Munoz z University of Miami, pacjenci z niskim BMI często są wyniszczeni przez chorobę, na przykład nowotworową, toteż ich organizm z trudem radzi sobie z obciążeniem, jakim jest operacja. Nie chodzi tu raczej o szczupłe młode dziewczyny, tylko wątłe staruszki.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ ula/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera