16 gatunków różnych stworzeń egzystuje na żółwiach

Biolodzy z Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie odkryli, że na ciele i skorupie żółwi zielonych i oliwkowych egzystuje szesnaście różnych gatunków skorupiaków, mięczaków, glonów i innych organizmów morskich - informuje serwis Eurek Alert. 

Wśród pasażerów na gapę można znaleźć m.in. kraby, wąsonogi i pijawki. Większość zidentyfikowanych gatunków tzw. epibiontów, czyli organizmów żyjących na innych organizmach, nie występuje nigdzie indziej w Pacyfiku. Żółw może więc być traktowany jako dość specyficzny ekosystem - zauważa koordynatorka programu badawczego Amanda Feuerstein.

Naukowcy prowadzili obserwacje w latach 2001, 2002 i 2008 na meksykańskiej plaży Teopa, gdzie dokładnie analizowali wszystkich pasażerów, którzy pojawili się na lądzie, towarzysząc żółwim samicom podczas składania jaj.

Biolodzy przyznają, że w porównaniu z żółwiami zamieszkującymi Ocean Atlantycki, które stanowią dom dla blisko 90 gatunków epibiontów, żółwie z Pacyfiku są wyjątkowo "czyste".

"Przez lata uważaliśmy epibionty za nieszkodliwych pasażerów na gapę. Obecnie zaczyna się to zmieniać. Duża liczba wąsonogów może znacznie utrudniać żółwiom poruszanie się w wodzie, a niektóre z nich wczepiają się w skórę powodując jej uszkodzenia. Niekorzystny wpływ mają także przenoszące choroby pijawki" - mówi prowadzący badania Eric Lazo-Wasme.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera