Wykonywana co roku mammografia częściej daje wyniki fałszywie pozytywne

Ponad połowa kobiet poddawanych mammografii w celu wykrycia raka piersi, co najmniej raz w ciągu 10 lat może uzyskać wynik tzw. fałszywie pozytywny, gdy badanie wykonywane jest co roku – wykazał raport opublikowany na łamach „Annals of Internal Medicine”. 

Autorka raportu, dr Rebecca Hubbard z Group Health Center for Health Studies w Seattle (USA) twierdzi, że przeanalizowano wyniki badań 169 tys. kobiet w wieku 40-59 lat w siedmiu regionach USA. Wynika z nich, że badania fałszywie pozytywne, czyli takie, które sugerują występowanie guza, czego nie potwierdza np. biopsja, zdarzały się u 61 proc. kobiet, które co roku wykonywały mammografię.

Gdy była ona powtarzana co dwa lata, takie wprowadzające w błąd badania występowały u 42 proc. pacjentek. W tej grupie kobiet rzadziej też wykonywano niepotrzebne biopsje, które nie potwierdziły występowania raka.

Hubbard twierdzi, że wyniki fałszywie pozytywne częściej przytrafiały się kobietom, które zaczęły poddawać się mammografii już od czterdziestego roku życia, niż tym, które zaczęły to robić po pięćdziesiątce.

W 2009 r. U.S. Preventive Services Task Force – panel doradców rządowych, opublikował raport sugerujący, że lepiej jest rozpoczynać wykonywanie regularnej mammografii po 50. roku życia. Nie zgadzają się z tym amerykańskie towarzystwa medyczne. American Cancer Society uważa, że te badania należy rozpoczynać tuż po czterdziestce, gdyż większa jest wtedy szansa na wczesne wykrycie guza.

Rebecca Hubbard twierdzi, że głównym celem badań było pokazanie, z czym kobiety powinny się liczyć, gdy regularnie co roku poddają się mammografii. „Mamy nadzieję, że gdy są świadome, jak często zdarzają się badania fałszywie pozytywne, nie będą się tak bać, gdy zostaną zaproszone na ich powtórzenie. Bo na ogół się nie potwierdza, że mają raka” – przekonuje uczona.

Spośród 169 tys. objętych badaniami kobiet w wieku 40-59 lat, jedynie u 4,5 tys. wykryto raka piersi z przerzutami.

PAP - Nauka w Polsce

zbw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera