Pozostałości mongolskiego okrętu z XIII w. zostały odkryte na dnie morza u południowych wybrzeży Japonii – poinformował serwis internetowy Telegraph UK. <br />
Przy pomocy urządzeń do lokalizacji obiektów podwodnych archeolodzy odnaleźli na głębokości 21 metrów pozostałości okrętu z XIII wieku, znajdujące się pod warstwą osadów dennych o grubości około 90 cm.
Okręt pochodzi z okresu, kiedy Kubilaj-chan, mongolski władca (w latach 1260-1294) i zarazem cesarz Chin (w latach 1279-1294), założyciel Dynastii Yuan panującej w Chinach w latach 1279-1368, podejmował próby inwazji na Japonię.
Według źródeł historycznych, w 1281 r. armia złożona ze 140 tysięcy żołnierzy na 4400 okrętach dotarła do wyspy Kiusiu, gdzie stoczyła nierozstrzygniętą bitwę z Japończykami. Po przegrupowaniu Mongołowie zaatakowali wyspę Takashima i szykowali ponowny desant na Kiusiu, ale gwałtowny tajfun nazywany w Japonii kamikadze - boski wiatr, zatopił mongolską flotę.
Jak poinformował Kosuka Umazume, dyrektor Japońskiego Towarzystwa Badań Podmorskich, po raz pierwszy odnaleziono tak dobrze zachowane pozostałości mongolskiego okrętu z tego okresu.
Archeolodzy odsłonili pozostałości okrętu, którego kil miał długość około 15 metrów, a jego szerokość wynosiła 0,5 metra. Wokół wraku odnaleziono ponad 300 cegieł służących jako balast okrętu, a także fragmenty chińskiej ceramiki oraz broń.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.