Coraz częstsze występowanie opornej na antybiotyki gruźlicy bardzo utrudnia walkę z tą chorobą. Być może rozwiązaniem okażą się staroświeckie sanatoria - informuje "New Scientist".
Oporne na leczenie bakterie pojawiają się, kiedy chorzy nie przyjmują leków w zalecany przez lekarza sposób - za małe stężenia antybiotyku dają zarazkom szansę na przystosowanie się. Powstają szczepy, którymi mogą się zarazić zdrowe osoby.
Jak wykazały niedawne badania, w białoruskim Mińsku aż 35 proc. nowych przypadków gruźlicy wywołują szczepy bakterii oporne na leczenie wieloma antybiotykami (MDR). Sugeruje to, że takie bakterie są o wiele bardziej rozpowszechnione, niż wynikałoby z ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), według której szczepy MDR stanowiły tylko 5 proc. zachorowań na gruźlicę z roku 2010.
Sytuacja w Mińsku może wskazywać na większe zagrożenie gruźlicą w krajach Europy Wschodniej, a jeszcze gorzej może być w niektórych krajach Afryki czy Azji.
Wybrane antybiotyki stosuje się wyłącznie u chorych na gruźlicę spowodowaną przez MDR, są jednak drogie i toksyczne. Jeśli pacjent przedwcześnie przestanie je brać, bakterie mogą się uodpornić także na nie, co prowadzi do niemal nieuleczalnej infekcji tak zwanymi szczepami XDR. Około 15 proc. przypadków gruźlicy w Mińsku powodowały właśnie szczepy XDR. To światowy rekord.
W RPA, kraju, który także jest zagrożony gruźlicą, osoby z XDR bywają po prostu wypuszczane ze szpitala i dalej zarażają innych. W bogatszych krajach chorzy są izolowani w szpitalach, ale jest to kosztowne, a personel nie zawsze bywa właściwie zabezpieczony przed zakażeniem.
Zdaniem Giovanniego Miglori z centrum leczenia gruźlicy w Tradate (Włochy), sanatoria pozwoliłyby chronić społeczeństwo przed gruźlicą, a jednocześnie we właściwy sposób leczyć pacjentów (nawet gdyby miało to oznaczać tylko opiekę paliatywną).
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.